Český pen klub se připojuje k prohlášení ukrajinského PEN klubu k zadržení Aljaksandra Fjaduty

Prohlášení ukrajinského PEN klubu na protest proti zadržení běloruského literárního vědce Aljaksandra Fjaduty

Dne 11. dubna v Moskvě zmizel Aljaksandr Fjaduta, literární vědec, který získal titul doktora na Jagellonské univerzity v polském Krakov, odborník na literaturu 19. století a také politolog a jeden z předních veřejných kritiků běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka po prezidentských volbách v létě loňského roku.

Dne 13. dubna běloruská KGB oznámila, že Aljaksandr Fjaduta byl zadržen na základě článku 108 trestního zákoníku Běloruské republiky „Zadržení na základě bezprostředního podezření ze spáchání zločinu“, přičemž ale neupřesnila, z jakého konkrétního zločinu je Aljaksandr Fjaduta podezříván, za jakých okolnosti byl zadržen, a dokonce ani to, kde se právě nachází.

V Moskvě byl kromě toho 11. dubna neznámými, kteří se představili jako zaměstnanci tajných služeb, unesen Juras Zjankovič, občan USA, advokát a někdejší regionální představitel běloruské opoziční strany BNF (Běloruská lidová fronta). Následně byl 12. dubna zadržen Ryhar Kastusjov, v současnosti předseda téže strany. Oba se momentálně nacházejí ve vazební věznici běloruské KGB v Minsku.

Tato fakta nám dovolují považovat zadržení Aljaksandra Fjaduty za politicky motivované pronásledování, jež je součástí politických represí běloruské vlády proti odpůrcům Alexandra Lukašenka.

V sobotu 17. dubna běloruská KGB prohlásila, že zadržení plánovali v Bělorusku uskutečnit státní převrat a „s pomocí amerických tajných služeb“ a „ukrajinských nacionalistů“ „fyzicky odstranit“ Alexandra Lukašenka. Sám Lukašenko prohlásil, že terčem plánovaného atentátu neměl být jen on, ale i jeho děti. Žádné přesvědčivé důkazy těchto záměrů však poskytnuty nebyly. Aljaksandr Fjaduta je autorem knih Čitatel' v tvorčeskom soznanii A.S. Puškina (Čtenář v tvůrčím vědomí A. Puškina, 1999), Lukašenko: političeskaja biografija (Lukašenko: politická biografie, 2005), Problema čitatelja v litěrature puškinskoj epochi (Problém čtenáře v literatuře Puškinovy epochy, 2015) a Filomat v Imperii (Filomat v Impériu, 2019), množství článků v běloruských i zahraničních odborných periodicích a předmluv k edicím běloruské i světové klasiky. Jeho přínos pro literární vědu je neocenitelný. V roce 2017 získal na Jagellonské univerzitě v Krakově polský titul habilitovaného doktora v oboru literární vědy.

Není to první uvěznění Aljaksandra Fjaduty. Během běloruských prezidentských voleb v roce 2010 pracoval ve volebním štábu opozičního kandidáta Uladzimira Njakljajeva. Po volbách ho zatkli a uvěznili ve vazební věznici běloruské KGB. Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International ho tehdy označila za vězně svědomí a vyzvala k jeho propuštění (https://www.amnesty.cz/zprava/744/belorusko-musi-propustit-nevinne-lidi-vyzyva-amnesty-international).

Aljaksandr Fjaduta má dlouhodobé zdravotní problémy: cukrovku a srdeční slabost. Předcházející pobyt ve vězení pro něj proto byl těžkou zkouškou.

Obvinění Aljaksandra Fjaduty z pokusu o státní převrat a z atentátu na Alexandra Lukašenka nelze označit za nic jiného než za absurditu a podvrh, odpovídající stylu sovětských 30. let. Na obranu Aljaksandra Fjaduty se už postavilo běloruské, moskevské a polské centrum PEN klubu. Ukrajinský PEN klub vyjadřuje solidaritu s prohlášeními svých zahraničních kolegů a požaduje, aby byl Aljaksandr Fjaduta a ostatní běloruští političtí vězni neprodleně propuštěn a aby jim byla poskytnuta veškerá nezbytná lékařská a právní pomoc. Ukrajina: https://pen.org.ua/zayava-ukrayinskogo-pen-na-pidtrymku-biloruskogo-literaturoznavtsya-alyaksandra-fyaduty/ Bělorusko: https://pen-centre.by/2021/04/14/belaruski-pen-czentr-zanepakoeny-zatrymannem-alyaksandra-fyaduty.html? Moskva: https://www.colta.ru/news/27107-zayavlenie-chlenov-pen-moskva-i-assotsiatsii-svobodnoe-slovo-v-podderzhku-aleksandra-feduty Polsko: http://penclub.com.pl/2021/04/16/oswiadczenie-polskiego-pen-clubu-16-kwietnia-2021


Přeložil Miroslav Tomek

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic