Tisková zpráva k ceně Karla Čapka 2016


Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2016 je Petr Šabach.

Slavnostní večer se koná pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové ve čtvrtek 7. ledna 2016 v 17.00 v rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze. O letošním laureátovi CKČ rozhodla v souladu s jejím statutem nezávislá odborná porota ve složení: Vladimír Karfík (předseda), Jiří Dědeček, Petr Kotyk, Michal Novotný a Jiří Stránský.

Cenu Karla Čapka založilo České centrum PEN klubu v roce 1994, kdy byla poprvé vyhlášena u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Uděluje se každý sudý rok za významný literární počin s přihlédnutím k tomu, zda v souladu s usilováním Karla Čapka "laureát i jeho dílo nějak výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny."

Cena Karla Čapka představuje bronzovou plastiku v podobě rozevřené knihy s oboustranným reliéfem Karla Čapka, dílo akademického sochaře Vladimíra Preclíka, a je spojena s finanční částkou, na níž se podílí hlavní sponzor letošní CKČ, firma Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o., hlavními partnery jsou Magistrát hlavního města Prahy a RSJ, a.s.

Kontakty:

Jiří Dědeček (předseda Českého PEN klubu) 603 440 959

Vladimír Karfík (předseda poroty CKČ) 739 359 530

Dana Mojžíšová (Český PEN klub) 605 253 234

 

O laureátovi:

Petr Šabach (*1951 v Praze) absolvoval obor teorie kultury na Filosofické fakultě Karlovy Univerzity. Pracoval jako technický redaktor v Pragokoncertu, metodik kulturního domu, asi šest let jako noční hlídač v Národní galerii, inventurník a v letech 1988-2001 jako odborný referent Galerie hlavního města Prahy. Od roku 2001 vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii J. Škvoreckého.

Časopisecky publikoval v Mladé frontě, Kmeni, Práci, Tvorbě. Podle jeho literárních předloh bylo natočeno několik filmů. Od svého debutu Jak potopit Austrálii Petr Šabach vytvořil literární dílo vyhraněného projevu a stylu. Sám o něm říká: "Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi." Petr Šabach nalezl zvlášť přesvědčivý způsob, jak oslovit mladou generaci. Zejména tím, jak zdůrazňuje styčné rysy mezi vlastním projevem a myšlením svých čtenářů, jejich vnímáním světa kolem sebe.

http://ihned.cz/c1-65057450-cena-karla-capka-sabach

Děkujeme partnerům Ceny Karla Čapka

Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o., hlavní sponzor Ceny Karla Čapka 2016
Magistrát hlavního města Prahy, partner Ceny Karla Čapka 2016
RSJ, a.s., sponzor Českého PEN klubu a ceny Karla Čapka pro rok 2016

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic