top of page

Autorská čtení v PEN klubu 2016

Úterý 9. 2. v 17.00, PEN

ALENA MORÁVKOVÁ představí knihu Irmy Kudrovové PÁD DO PROPASTI - POSLEDNÍ LÉTA M. CVETAJEVOVÉ

Prof. Alena Morávková je literární a divadelní historička a překladatelka. Do češtiny přeložila víc než sto třicet titulů ruské a ukrajinské beletrie včetně dramat, mj. téměř kompletní dílo Michaila Bulgakova.

Čtvrtek 18. 2. v 17.00, PEN

Helena Haškovcová přednáší na téma ALZHEIMER PRO SENIORY? DIGIDEMENCE PRO JUNIORY?

Výhody globálně digitalizované společnosti známe, o nevýhodách používání digitechnologií se však donedávná mlčelo. Profesorka Haškovcová upozorňuje na největší rizika zejména pro tzv. digigeneraci, narozenou po roce 1993, a způsoby, jak se jim bránit, aby nedošlo k rozvoji digidemence, která je svými projevy podobná až stejná s Alzheimerovou chorobou.

Čtvrtek 17. 3. v 17.00, PEN

ALENA WAGNEROVÁ čte z knihy CO BY DĚLAL ČECH V ALSASKU? a hovoří o knize Jiřího Weila ŠTRASBURSKÁ KATEDRÁLA

Novinářka a spisovatelka Alena Wagnerová zná Alsasko důvěrně a odedávna se také zajímá o jednotlivé lidské osudy ve vražedných dějinách. Po letech se vrátila k Weilově výpravě i k osudům barokního českého umělce v cizině. Jiří Weil se koncem 30. let vypravil do Alsaska, aby pátral po díle českého barokního sochaře Josefa Brože. Ocitl se v malebném městečku francouzsko-německého pohraničí, zamořeném nenávistí, která brzy vedla ke světové válce.

Čtvrtek 24. 3. v 17.00, PEN

PETR KUKAL čte verše z posledních sbírek a z rukopisu ROUHÁNÍ

Literární činnost jako básník zahájil sbírkou Dávnočas a až do poloviny první dekády nového milénia publikoval výhradně poezii. Od roku 2005 se paralelně věnuje také literatuře pro děti a mládež. Petr Kukal je držitelem několika literárních ocenění. Číst bude verše z posledních vydaných básnických sbírek a z rukopisu připravované sbírky Rouhání.

Čtvrtek 31. 3. v 17.00, PEN

VÍT KREMLIČKA představuje soubor povídek AMAZONSKÉ MEDY - VYPRÁVĚNÍ AMERYKÁNSKÝCH YNDŮV

Soubor povídek Víta Kremličky se podstatně odlišuje od autorovy dosud převážně básnické tvorby. Kratší prozaické texty autor označuje spíše za básně v próze, jsou psány archaickým experimentálním jazykem. Vycházejí dílem z fantaskní imaginace, částečně jsou odrazem mýtů přírodních národů.

Úterý 26. 4. v 18.00, Slovenský dům v Praze, Soukenická 3, Praha 1

Markéta Hejkalová čte z antologie DIVNÉ DNY - LÁSKA V PĚTI NOVELÁCH

Pět autorek, pět novel, pět příběhů současných žen. Jejich společným tématem je krize, která náhle zasahuje do klidného běhu všedních dní. Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle.

Čtvrtek 28. 4. v 17.00, PEN

LYDIE ROMANSKÁ čte z rukopisné povídky BÍLÝ KLAVÍR a z románu LÁSKA JE VÍC NEŽ LÁSKA

Dvougenerační román o hledání osobních životních jistot v nejistotě politických poměrů na pozadí posledních čtyřiceti let průmyslového města, s akcentem na nové poměry devadesátých let minulého století, v životě protagonistky Nory Mazurové. Laskavá polemika s Kunderovou fascinující zprávou o lásce kruté a nevypočitatelné, nebezpečné a žádnými triky nezachranitelné.

Čtvrtek 26. 5. v 17.00, PEN

Jarda Červenka čte z knihy povídek PLAVBA, KTERÁ VEJDE DO DĚJIN

Povídky přenáší čtenáře k filipínským domorodcům, do Japonska, Kalifornie, na Floridu, k deltě Nigeru, do Lagosu a Keni, na vrchol Kilimandžára, často ale i do Prahy. Svorníkem próz jsou vždy dobrodružství a osudy obyvatel těchto končin. Americká literární kritika na nich oceňuje zejména autorovo podání, nacházející se na průsečíku mezi tradičním vypravěčstvím a moderními postupy, bohaté v detailech a vyzařující lidovou moudrost.

Těšíme se na setkání s vámi.

 

Večery v Klementinu se konají s finanční podporou firmy RSJ, sponzora Českého PEN klubu, a Magistrátu hlavního města Prahy. Spoluorganizuje Sdružení pro PEN.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page