Památník Jaroslavu Seifertovi bude odhalen v září 2016

Básník Jaroslav Seifert, jediný český nositel Nobelovy ceny za literaturu, bude mít na podzim letošního roku památník na rodném Žižkově, na malém pozemku mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská. Pro zajištění prostředků k úspěšné realizaci výtvarného objektu a rekonstrukci okolního prostředí zřídilo České centrum Mezinárodního PEN klubu Nadační fond.

Seifert prožil na někdejší pražské periferii dětství a v této čtvrti existují připomínky jeho působení, např. pamětní deska na rodném domě v Bořivojově ulici nebo básníkova podobizna od sochaře Stanislava Hanzíka. S myšlenkou postavit pomník Jaroslavu Seifertovi v místě, kde bydlel, přišli majitelé domu i trojúhelníkového pozemku v Seifertově ulici, manželé Kočích. Spolu s architektem Ivanem Vavříkem oslovili ke spolupráci starostku Prahy 3 Vladislavu Hujovou a následně další instituce, včetně Českého PEN klubu.

Radnice Prahy 3 zadala zpracování studie na úpravu prostoru v bezprostřední blízkosti budoucího pomníku tak, aby korespondoval s výtvarným dílem a esteticky pozvedl jeden ze symbolických vstupů na dolní Žižkov. Památník od sochaře Jana Roitha bude mít podobu stuhy s citátem ze Seifertovy básně Prosinec 1920: „...to slovo letělo jako pták do sítě hvězd..." Návrh vybrala rodina Kočích a je přístupný veřejnosti v prostorách žižkovské radnice, partnera celého projektu.

Cena realizace celého díla včetně úpravy okolí, vybudování nových schodů a chodníku je odhadována na 1,5 – 2 miliony korun. Proto České centrum Mezinárodního PEN klubu založilo 13. července 2015 Nadační fond na realizaci objektu k poctě Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, jehož posláním je získat potřebný finanční obnos. Správní radě předsedá Jiří Dědeček, v orgánech nadačního fondu působí např. Jana Seifertová-Plichtová, dcera Jaroslava Seiferta, Tomáš Halík, starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, Zdeněk Svěrák, Vladimír Karfík, Michal Horáček a další významné osobnosti.

Základní kámen pomníku byl položen 23. září 2015. Ve výroční den Seifertova narození (1901) na něj společně s ministrem kultury Danielem Hermanem poklepali všichni členové správní rady Nadačního fondu. V březnu 2016 začnou stavební práce: bourání stávajícího plotu a jeho základů, odstranění zeminy z pozemku a oprava kamenné zdi, poté stavba betonového základu pomníku. Odhalení se uskuteční v září 2016, kdy si připomeneme 115. výročí Seifertova narození. K této příležitosti pořádá České centrum Mezinárodního PEN klubu 36. Světový kongres básníků ve dnech 15. – 20. 9. 2016. www.36th-wcp.com

Číslo účtu Nadačního fondu na realizaci objektu k poctě Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu: 15915932/0800

Děkujeme všem, kdo na stavbu památníku Jaroslava Seifertovi přispěli.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic