top of page

Výzva prezidentu republiky a vládě

Přijměte pozvání na pokojné shromáždění na obranu demokracie a lidských práv v Číně, Tibetu a na Taiwanu u příležitosti návštěvy čínského prezidenta v České republice, které se bude konat v úterý, 29.3. v 17 hodin v parku Maxe van der Stoela v Praze 6 (na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice), nikoli na Hradčanském náměstí, jak bylo původně avizováno.

Svůj názor můžete také vyjádřit podpisem pod Výzvu prezidentu republiky a vládě, které je k dispozici na www.podporujemetibet.cz Pod prohlášením jsou podepsány doposud tyto iniciativy: Podporujeme Tibet, Forum 2000, Post Bellun, Potala, Lungta, České centrum Mezinárodního PEN klubu, Lidská práva bez hranic.

Děkujeme a naviděnou, Martin Bursík, Jakub Klepal, Mikuláš Kroupa, Zuzana Ondomišiová, Jiří Dědeček, Milan Kajínek, Marcela Procházková a Kateřina Jacques Bursíková

Martin Bursik

martin.bursik@me.com

 

VÝZVA PREZIDENTU REPUBLIKY A VLÁDĚ „PŘESTAŇTE KOLABOROVAT S KOMUNISTICKOU TOTALITNÍ ČÍNOU!"

My, níže podepsaní:

STYDÍME SE ZA TO, že prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou. Jde o kolosální selhání „politické elity", která nejen že přestala upozorňovat na případy porušování lidských práv v Číně a Tibetu, ale sama aktivně čínský komunistický režim legitimizuje.

STYDÍME SE ZA TO, že si Česká republika zadává s komunistickou totalitní velmocí, ačkoli by měla mít ještě stále živé vzpomínky na komunismus, a měla by být proto vzorem odpovědnosti a solidarity s utlačovanými. Spolupráci s komunistickým totalitním režimem považujeme za kolaboraci.

STYDÍME SE ZA TO, že Česká republika oslabuje společnou pozici EU k Číně a neupozorňuje na témata lidských práv, jak uvádí usnesení Evropského parlamentu v rezoluci ke vztahům EU – Čína z 16. prosince 2015.

STYDÍME SE ZA TO, že zástupci České republiky nedávají při diplomatickém kontaktu s Čínou dostatečně nahlas najevo solidaritu s čínskými politickými vězni a disidenty.

KRITIZUJEME prezidenta a předsedu Komunistické strany ČLR Si Ťin-pchinga za zostřování represí. Čínský komunistický režim vězní nejméně 1327 politických vězňů, nese odpovědnost za 144 případů sebeupálení Tibeťanů, nese odpovědnost za masové zabíjení stoupenců učení Falun Gong. Dopouští se zločinů proti lidskosti včetně vražd a mučení.

VYZÝVÁME ministra zahraničí Zaorálka, aby se prostřednictvím velvyslance ČR v Číně ohradil – v souladu s postoji USA, Kanady, Japonska a EU – proti přijetí tzv. protiteroristického zákona, který umožňuje ve jménu národní bezpečnosti používat ještě drakoničtější akce proti Tibeťanům, Ujgurům či čínské občanské společnosti.

VYZÝVÁME předsedu Poslanecké sněmovny Hamáčka, aby ctil usnesení Poslanecké sněmovny z 1. 4. 2008, ve kterém „Poslanecká sněmovna vyzývá všechny své představitele, aby při mezinárodních jednáních aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetské autonomní oblasti."

VYZÝVÁME vládu, aby vypracovala a projednala zprávu o situaci na poli lidských práv v Číně v roce 2015 a předložila tuto zprávu k projednání Poslanecké sněmovně, podobně jako se děje v řadě demokratických civilizovaných zemí.

VYZÝVÁME PREZIDENTA REPUBLIKY A VLÁDU:

„PŘESTAŇTE KOLABOROVAT S KOMUNISTICKOU TOTALITNÍ ČÍNOU!"

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page