Pocta Mahmúdu Darwíšovi v Knihovně Václava Havla


Oslava 75. výročí narození nejvýznamnějšího palestinského básníka, Mahmúda Darwíše (1941–2008) se uskuteční ve čtvrtek 10. 3. 2016 v 19:00 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Speciálním hostem večera bude známý syrský literární kritik a znalec Darwíšova díla Subhi Hadídí, který připomene význam palestinského básníka v celosvětovém kontextu. Do českých souvislostí uvede Darwíše docent František Ondráš z Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK, jež se dlouhodobě zabývá arabskou literaturou.

Básně přečtou herci Karel Dobrý, Sara Arnstein, Jiří Šimek, Daniel Brown, Hélène Genet, překladatel Burhan Kalak a Herbert van Lynden, hudebně je doprovodí Monika Načeva a Marwan Alsolaiman.

Akce se koná ve spolupráci s PEN klubem Praha. Večer zakončí ochutnávka palestinské kuchyně. Vstup volný. 

Mahmúd Darwíš

Lyrik, prozaik a novinář Mahmúd Darwíš (angl. Mahmoud Darwish) se narodil 13. března 1941 v galilejské vesnici Al-Birwa nedaleko Akry, zemřel 9. srpna 2008 ve věku 67 let v USA. Vydal na třicet básnických sbírek a jedenáct prozaických knih, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. V češtině vyšla sbírka básní Přicházím do stínu tvých očí (překlad Burhan Kalak, Babylon, 2007) a sbírka povídek/esejů Deník všedního smutku (překlad Luboš Kropáček, Novinář, 1989). Darwíš získal řadu mezinárodních ocenění, v Evropě například francouzský Řád umění a literatury udělovaný francouzským ministerstvem kultury anebo Cenu nizozemského prince Clause a další.

„Darwíš je básníkem vlasti, života a lásky, kterému se dostalo celosvětového uznání,“ uvádí překladatel Burhan Kalak, jenž přečte básně svého krajana v arabštině.

Večer je pořádán Přáteli poezie Mahmúda Darwíše ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Velvyslanectvím Státu Palestina, Ústavem Blízkého východu a Afriky FF UK, Festivalem spisovatelů Praha, PEN klubem Praha, spolkem ARABFEST, Česko-arabským centrem kulturního dialogu INSAAN, festivalem Nad Prahou půlměsíc a Éditions Fra. Mediálně je podpořen literárními časopisy Tvar a A2.

 

Pozvánka na webu Knihovny Václava Havla: http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/933/mahmud-darwis-svetoznamy-palestinsky-basnik Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/934149946670098/

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic