top of page

Odešel básník a výtvarník


Josef Hrubý se narodil 10. května 1932 v Černěticích, dožil se v plné kondici 85 let, v noci na 19. července prohrál boj s vážnou nemocí, která ho sužovala poslední měsíc. Josef Hrubý, pro přátele Pepíček, oplýval nezvyklou kombinací talentů, díky kterým mohl být jak systematickým knihovníkem, tak něžným básníkem a divokým výtvarníkem.

Josef Hrubý po studiích pracoval v Praze jako novinář a od roku 1959 jako ředitel Krajské lidové knihovny v Plzni. Když byl v roce 1970 odvolán z funkce, našel azyl v Krajském středisku státní památkové péče, odkud v roce 1985 odešel do důchodu. Zatímco do roku 1989 mohl vydávat básně pouze v samizdatu, po revoluci se dočkal mezinárodního úspěchu. Jeho básně vyšly v mnoha překladech, knižně například německy, francouzsky, italsky nebo arabsky, osobně měl možnost je číst před publikem po celém světě.

Svou výjimečně kvalitní tvorbou především v oblasti literatury se zařadil mezi významné a nepřehlédnutelné osobnosti našeho města. Stal se jedním z plzeňských umělců, jehož tvorba překročila hranice města Plzně a stala se trvalou součástí české literatury. Byl nepochybně jedním z nejvíce uznávaných a respektovaných představitelů plzeňské kultury a její umělecké scény. Zároveň byl znám jako plzeňský patriot, aktivně se věnoval plzeňské kultuře a napomáhal její kultivaci. Ve své literární tvorbě se několikrát vyznal ze své lásky k našemu městu.

Josef Hrubý byl členem Střediska západočeských spisovatelů a členem PEN klubu a za svůj život získal mnoho cen, například v roce 2011 Magnesii Literu za poezii nebo v roce 2013 Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo. Poslední básnickou sbírkou je jeho šedesátá čtvrtá knížka Milost, která vyšla v roce 2013.

Čest jeho památce.

https://www.plzen.eu/obcan/aktuality/aktuality-z-mesta/zemrel-basnik-josef-hruby.aspx

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page