​© 2016, PEN klub

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean

PEN klub se ohrazuje proti napadání novinářů a vyzývá k vytvoření bezpečných podmínek pro jejich práci

Německo-turecký novinář Deniz Yücel, známý především svou prací pro Die Tageszeitung a Die Welt, je od roku 2017 vězněný v Turecku.

 

Praha 26. února 2018 / Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu sleduje se znepokojením současné politické dění v Turecku. Po neúspěšném pokusu o převrat v červenci 2016 následovalo zatýkání více než 47 000 osob z údajné podpory terorismu. Došlo k zatčení více než 150 novinářů a pracovníků v médiích.

 

Dne 16. února 2018 byl propuštěn na svobodu více než rok neprávem vězněný turecko-německý novinář. Předpokládalo se, že budou propuštěni i další neprávem věznění novináři a spisovatelé. Opak byl pravdou. Téhož dne totiž bylo šest novinářů a pracovníků médií odsouzeno na doživotí: spisovatel a novinář Ahmet Altan, jeho bratr ekonom a novinář Mehmet Altan a komentátorka a spisovatelka Nazlı Ilıcak. Dalšími třemi odsouzenými jsou bývalý ředitel marketingu deníku Zaman Yakup Şimşek, bývalý grafik deníku Zaman Fevzi Yazici a také učitel Şükrü Tugrul Özşengül, který se ve svém tweetu zmínil o pravděpodobném převratu. Žaloba je vinila z násilného pokusu o ústavní převrat, což všichni odmítli jako vykonstruovanou lež.

 

Tímto vyzýváme k dodržování svobody slova, která je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody. Ohrazujeme se proti napadání novinářů a vyzýváme k jejich celospolečenské podpoře a vytvoření bezpečných podmínek pro jejich práci. Žádáme tímto zástupce vlády a všechny, kdo v této záležitosti mohou jakkoli jednat, aby nezůstávali nečinní.

Český PEN klub

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podobné aktuality

Prohlédněte si online výstavu 95 let Českého PEN klubu

April 4, 2020

1/10
Please reload

Nejnovější
Please reload

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic