top of page

PEN klub se ohrazuje proti napadání novinářů a vyzývá k vytvoření bezpečných podmínek pro jejich prá


Německo-turecký novinář Deniz Yücel, známý především svou prací pro Die Tageszeitung a Die Welt, je od roku 2017 vězněný v Turecku.

Praha 26. února 2018 / Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu sleduje se znepokojením současné politické dění v Turecku. Po neúspěšném pokusu o převrat v červenci 2016 následovalo zatýkání více než 47 000 osob z údajné podpory terorismu. Došlo k zatčení více než 150 novinářů a pracovníků v médiích.

Dne 16. února 2018 byl propuštěn na svobodu více než rok neprávem vězněný turecko-německý novinář. Předpokládalo se, že budou propuštěni i další neprávem věznění novináři a spisovatelé. Opak byl pravdou. Téhož dne totiž bylo šest novinářů a pracovníků médií odsouzeno na doživotí: spisovatel a novinář Ahmet Altan, jeho bratr ekonom a novinář Mehmet Altan a komentátorka a spisovatelka Nazlı Ilıcak. Dalšími třemi odsouzenými jsou bývalý ředitel marketingu deníku Zaman Yakup Şimşek, bývalý grafik deníku Zaman Fevzi Yazici a také učitel Şükrü Tugrul Özşengül, který se ve svém tweetu zmínil o pravděpodobném převratu. Žaloba je vinila z násilného pokusu o ústavní převrat, což všichni odmítli jako vykonstruovanou lež.

Tímto vyzýváme k dodržování svobody slova, která je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody. Ohrazujeme se proti napadání novinářů a vyzýváme k jejich celospolečenské podpoře a vytvoření bezpečných podmínek pro jejich práci. Žádáme tímto zástupce vlády a všechny, kdo v této záležitosti mohou jakkoli jednat, aby nezůstávali nečinní.

Český PEN klub

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page