top of page

Ve Vietnamu je vězněno 170 odvážných disidentů, kteří vyjádřili svobodný názor


Blogerka a aktivistka Nguyen Ngoc Nhu Quynh byla v červnu 2017 odsouzena za šíření protistátní propagandy na 10 let odnětí svobody.

„Jazyk může být posledním útočištěm svobody.“

Heinrich Böll, spisovatel a někdejší prezident Mezinárodního PEN klubu

Praha 27. února 2018 / Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu se znepokojením sleduje současné politické dění ve Vietnamu, kde je v současné době vězněno 170 odvážných jedinců, kteří vyjádřili svobodný názor. Mezi nimi kupříkladu blogerka a aktivistka Nguyen Ngoc Nhu Quynh („Matka Houba“) nebo bloger a aktivista Hoang Duc Binh.

Sedmatřicetiletá svobodná matka dvou dětí Nguyen Ngoc Nhu Quynh byla v červnu 2017 odsouzena za šíření protistátní propagandy na 10 let odnětí svobody. Čtyřiatřicetiletý Hoang Duc Binh byl odsouzen za své angažmá v environmentálních otázkách.

Neprávem zatčena, poté propuštěna a nyní v domácím vězení je v posledních dnech také blogerka a spisovatelka Pham Doan Trang. Letos v březnu má převzít Cenu Homo Homini neziskové organizace Člověk v tísni. „Nebojím se,“ říká Trang, kterou v minulosti několikrát zmlátila policie a řadu jejích kolegů odsoudili k několikaletým trestům do vězení. „Když máte strach, raději nedělejte nic. Ale když už něco děláte, nebojte se.“

Pen klub vyzývá k dodržování svobody slova, jež je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody. Ohrazujeme se proti napadání novinářů a vyzýváme k jejich celospolečenské podpoře a k vytvoření bezpečných podmínek pro jejich práci. Žádáme zástupce vlády a všechny, kdo v této záležitosti mohou jakkoli jednat, ať nezůstanou nečinní.

Český PEN klub

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page