top of page

Český PEN klubu k protestům v Rumunsku

Český PEN klub souhlasí s vyjádřením Rumunského PEN klubu k vlně násilností, které v minulých dnech vyústily v protivládní demonstrace v rumunské metropoli Bukurešti. Zraněno při ní bylo více než 450 lidí a v nemocnici skončilo dalších 70 lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla, při střetech bylo také několik lidí zadrženo. K situaci zaujalo stanovisko i vedení Rumunského PEN klubu, v němž se uvádí: "Před několika dny vyjádřil Rumunský PEN klub rozhořčení nad brutálním zásahem rumunské policie proti účastníkům protivládní demonstrace v Bukurešti. Tu svolala rumunská diaspora dne 10. srpna na protest proti ponížení protestujících a nelidskému zacházením zvláštních jednotek s nimi. Nyní se už ví, že policie používala slzný plyn obsahující zvlášť nebezpečné a v civilizovaných zemích zakázané chemické látky. Tento nezodpovědný postoj rumunské policie je důkazem naprosto nelidského chování a zacházení s lidmi, a proto vyžaduje nejen okamžité odstranění současné vlády a vedení zvláštních jednotek, ale také podrobnou a veřejnou analýzu způsobu, jak se vybírají členové útvarů pro dodržování veřejného pořádku. Pokud jde o identifikaci a potrestání těch, kteří za to všechno nesou odpovědnost, věříme, že pokud vnitřní vyšetřování nepřijde brzy s konkrétními, věrohodnými a spolehlivými výsledky, nastane už vážný a oprávněný důvod k oslovení Mezinárodního trestního soudu v Haagu."

Výbor Českého PEN klubu důrazně odsuzuje brutální zásahy policie proti demonstrantům včetně našich kolegů, spisovatelů a novinářů.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/480324-masivni-protesty-proti-korupci-politiku-v-rumunsku-stovky-zranenych.html

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page