top of page

Vyšla souborná kniha SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky


U příležitosti nedožitých 100. narozenin významného českého spisovatele a politického vězně 50. let Karla Pecky vyšel výbor z jeho díla s názvem Souhvězdí Gulag Karla Pecky. Čtveřice románů, tři povídkové soubory, básnické sbírky a originální kafkovské povídky s předmluvou Jiřího Padevěta přibližují reálný komunistický režim v Československu. V souboru najdete také úvahy spisovatele Jiřího Stránského, socioložky Jiřiny Šiklové, filozofa Daniela Kroupy, biskupa Václava Malého, profesora Cyrila Höschla, politologa Petra Pitharta, básnířky Hany Gerzaničové a architektky Evy Jiřičné. Knihu dotváří osobité grafiky malíře Miloše Kotka.

Soubor obsahuje tituly: Motáky nezvěstnému – Realistický román se silnými autobiografickými prvky vycházející z osobních zážitků autora. Popisuje reálné metody komunistického režimu a zacházení s politickými odpůrci. Na co umírají muži – Soubor devíti povídek z komunistických gulagů 50. let, příběhy o přátelství, odvaze, zbabělosti, solidaritě i zradě. Horečka – Akční román o útěku z komunistického pracovního lágru a následcích tohoto činu. Rekonstrukce – Sbírka básní napsaných v táborech Nikolaj, L a Bytíz. Veliký slunovrat - Román o životě politického vězně po propuštění z komunistického vězení. Čtvrtý vítač – Kafkovská povídka o fungování státní bezpečnosti. Malostranské humoresky – Vesele i vážně laděný soubor povídek, úvah a esejů z Malé Strany. Svůdnost černé barvy – Pokračování Malostranských humoresek po roce 1989. Štěpení – Dvojromán (rok 1968 x Valdštejnova doba) na téma emigrace.

Karel Pecka byl významný český spisovatel a politický vězeň, který jako jeden z prvních podepsal Chartu 77. Autor, který je držitelem ocenění Rytíř české kultury 2017 in memoriam a nositel státního vyznamenání Řádu T. G. Masaryka III. třídy od prezidenta Václava Havla, byl v letech 1949-1959 vězněn v několika českých koncentračních táborech, mimo jiné ve Svornosti, Nikolaji, Bytízu nebo „táboře černé smrti“, které mu byly v jednotlivých dílech inspirací.

Knihu SOUHVĚZDÍ GULAG Karla Pecky sestavil a vydal Daniel Pagáč, který spisovatele osobně znal a byl jeho prací silně ovlivněn. Uvedení knihy se uskutečnilo u příležitosti autorových nedožitých stých narozenin 1. října 2018 v Knihovně Václava Havla.

Pokud vás kniha zaujala, doporučujeme navštívit nemohujinak.cz https://www.youtube.com/channel/UCHdHkmzVfZ-0ctQeET28XfQ?view_as=subscriber https://www.facebook.com/nemohujinak/?tn-str=k*F

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page