top of page

Vernisáž výstavy FALEŠNÉ HRANICE, akce Kámen. Oběti a strůjci nejutajovanějších zločinů StB 1948–195

​​

se uskuteční 28. listopadu 2018 od 17.00 v budově MKS Modrá hvězda ve Kdyni. Pro připomenutí obětí takzvané akce Kámen a jako varování současným i budoucím generacím bude u příležitosti tohoto večera odhalena pamětní deska. Událost získá na výjimečnosti i díky venkovní projekci a bohatému programu. Úvodní slovo pronese hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, modlitbu kaplan věznice Plzeň-Bory Blažej Pelán.

Výstava získala záštitu od Ministerstva kultury ČR, Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Výsledky výzkumu Václavy Jandečkové totiž prokázaly, že během čtyř let raného období komunismu se přísně utajovaná metoda Kámen pro své rozšíření, rozmanitost účelu použití a různě tragické důsledky proměnila ze systémového opatření policejního aparátu v ostudný fenomén našich dějin. Aktéři zločinů akce Kámen přitom zůstali nepotrestáni!

Společnost pro výzkum zločinů komunismu představuje historicky cenné dílo, které mapuje dosud téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečnosti z přelomu 40. a 50. let 20. století. Spisovatelka a badatelka Václava Jandečková na mnoha osobitých příkladech popisuje příběhy účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti vyprovokované k útěku z Československa. StB vymyslela akci Kámen, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky. S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně překročily státní hranici, za nedovolený přechod zatčeny. Nešlo o náhody, nýbrž o široce uplatňovaná opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony. Záměrem autorky je přiblížit rafinovanost, která se v chápání státně bezpečnostní práce stávala samozřejmostí. Navzdory faktu, že se jednalo o nejutajovanější represivní akce komunistického režimu, odhaluje nové oběti i pachatele, nastiňuje vývoj akce Kámen v čase i prostoru, dokládá škálu důvodů pro její využití. Unikátní archivní materiály konfrontuje s pozdějšími výpověďmi svědků, postupy tajné policie tak představuje v novém světle.

Výjimečná putovní výstava doprovázená vlastní scénickou hudbou je k dispozici univerzitám, knihovnám, muzeím a dalším institucím v několika vyhotoveních o rozsahu: 17 kvalitních závěsných pláten v českém jazyce, 17 závěsných pláten v německém jazyce nebo 17 stojacích roll up bannerů v českém jazyce. Jejím záměrem je upozornění na zločinné praktiky komunistického režimu nejen v České republice, ale také v zahraničí.

Výstava vznikla za podpory Plzeňského kraje, města Kdyně, městysu Všeruby, obce Tři Sekery a soukromých dárců. Mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas Plzeň.

Akreditace na vernisáž prosím zasílejte do 27. 11. 2018 do 18. hodin na e-mail: akreditace@czami.com

Společnost pro výzkum zločinů komunismu z. s.

Mgr. Lukáš Kopecký, předseda rady spolku

Tel.: 737 530 037, E-mail: kopeck.l@seznam.cz

www.zlocinykomunismu.cz

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page