top of page

Kurdish filmmaker Kazim Öz arrested in Turkey for terror charges


The Czech PEN Club is concerned about the persecution of Turkish-Kurdish director Kazim Öz. Currently, Kazim Öz is facing persecution in Turkey and was briefly imprisoned. His films are censored or can not be part of official Turkish cinematography. Freedom of speech is one of the most important pillars of freedom. The PEN Club insists on the principle of unrestricted dissemination of opinions within each nation and between peoples. We are against any censorship of works of art, and we call for the worldwide support of artists and journalists and gor the creation of safe conditions for their work.

Committee of the Czech PEN Club.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V Turecku byl zatčen režisér Kazim Öz, jehož film ZER o masakru Kurdů v roce 1938 byl promítán v Praze

V sobotu 24. listopadu ráno byl zatčen režisér filmu ZER Kazim Öz. Následně byl Erdoganovým režimem obviněn z „podpory terorismu“, byl sice propuštěn domů, ale nesmí vycestovat a je pod dohledem soudu. Režisér byl přítomen na pražské premiéře a v říjnu na derniéře filmu.

Film pojednává o hledání kořenů Newyorčana kurdského původu Janovi, který se v začátku filmu – bez cíle – potlouká New Yorkem. Když přiletí jeho vážně nemocná babička Zarife z Turecka, chvíli k ní hledá cestu. Neznal ji, jeho otec, který se kurdskou (a částečně i tureckou) historii snažil vytěsnit, o ničem nemluvil. Jan studuje hudbu a doslova ho chytí písnička písnička Zer v kurdštině, kterou mu zpívá babička na smrtelné posteli. Babička mu o ní nestačí říct, následně umírá. A tak se Jan vydá do Dersimu v Kurdistánu, kde hledá kořeny písničky Zer i své.

Ještě než babička zemře, prozradí mu, že jméno Jan mu vybrala ona. Na cestách se následně dozví, že Jan znamená v kurdštině bolest. Najde pravdu o genocidě v roce 1938, kdy byly tisíce alevitských Kurdů zmasakrovány tureckou armádou. Jeho babička jako malinká holčička přežila, zbyla jí malá taštička, kterou měla sebou v nemocnici a kterou si „bere“ i do rakve. Její rodiče masakr nepřežili, Zerife byla přidělena na převýchovu do rodiny tureckého armádního velitele.

Za tento masakr v Dersimu se současný turecký prezident Erdogan kdysi omluvil, nyní za připomínku posílá do vězení. „Nedávno v Turecku odstartovala další vlna zatýkání – převážně akademiků a umělců. Minulý týden tam byla na šest let odsouzena kupříkladu zpěvačka Hozan Cane – za to, že zpívala na předvolebních shromážděních opoziční strany HDP,“ uvedla Jana Kunšteková Maříková, která získala vysílací práva na promítání filmu v České republice a udělala české titulky.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page