Ondřej Vaculík zahájí pravidelná čtení členů PEN klub v Národní knihovně


_____________________________________________________________________________________________________________

Od čtvrtka 7. března 2019 zahajuje Český PEN klub cyklus autorských čtení ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky setkáním s novinářem Ondřejem Vaculíkem a čtením z rukopisu jeho novely s názvem Člověk jménem Rour.

______________________________________________________________________________________________________________

“Náš kocour Rour si vydobyl pověst dobrého člověka. Je mourovatý, na tlapkách bílé ponožky a má bílý čumáček, takže vypadá krásně. Jak běží šedavou krajinou nebo se smráká, jeho čumák zdáli svítí. Onehdy přišel a zvláštně voněl. To není kočičí vůně! To je vůně lidská! To je vůně paniččina! A není to vůně špatná, milý Roure. Lehký a patrně i drahý parfém...” píše novinář, fejetonista a komentátor Ondřej Vaculík v dosud nevydané novele s názvem Člověk jménem Rour. Příběhy o člověku důchodového věku, jenž se někdy chová jako kocour, a o kocourovi Rourovi, jenž je někdy více člověkem než kocourem, o jejich soužití v boudě na periferii města i společnosti, vycházejí na pokračování v dvouměsíčníku Listy.

Ondřej Vaculík je jako jediný ze synů Ludvíka Vaculíka literárně činný a na rozdíl od svého otce se od začátku devadesátých let angažuje v politice; v Hořovicích, kde žije, je nyní místostarostou. Psát začal ve třinácti letech. První povídky a fejetony komentoval jeho otec slovy: “No vidíš, za chvíli budeš umět i pravopis.”

Ondřej Vaculík vydal tři knihy, publikuje v Mladé frontě Dnes, Literárních novinách a v Deníku Referendum. Co si myslí o aktuálním dění v naší společnosti, a jak by ho komentoval jeho “tata”, sdělí nám prostřednictvím svých fejetonů, které vysílá rozhlasová stanice Vltava.

Autorské čtení Ondřeje Vaculíka uvádí literární kritik a bývalý šéfredaktor Literárních novin Vladimír Karfík.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic