Český PEN klub představuje své členy a jejich tvorbu na Světě knihy

12.5.2019

 už řadu let. Pro letošní 25. ročník připravil dvoudenní literární program, na němž vystoupilo patnáct autorů a autorek. Během autorských čtení se návštěvníci mohli seznámit s jejich právě vydanými knihami, v řadě případů vyslechli také ukázky z rukopisů děl, která na vydání teprve čekají.  Salonek na balkoně v pravém křídle Veletržního paláce, kde PEN klub každoročně organizuje svůj program, je sice poněkud stranou rušného veletržního mumraje, zato však poskytuje větší klid pro setkání s autory a prezentaci jejich tvůrčích počinů a úspěchů. Návštěvnickou atraktivitu zvyšuje účast autorů zvučných jmen s mezinárodním přesahem. Během dvou dnů se příznivci dobré literatury mohli setkat např. s Olgou Walló, Miloslavem Topinkou, Alenou Mornštajnovou, Tomášem Zmeškalem, Sašou Stojanovičem, Věrou Noskovou, Arnoštem Goldflamem, Janem Těsnohlídkem a mnoha dalšími autory, nechyběl ani předseda Českého PEN klubu Jiří Dědeček, který program pravidelně zahajuje. 

 

Autorem fotografií je Jiří Hubený.

 

 Básník Jan Těsnohlídek čte ze své nejnovější sbírky Hranice a zdi.

 

 Tomáš Zmeškal čte ukázky z připravovaného románu Einsteinova hádanka.

 Daniela Fischerová četla společně s Liborem Vackem povídku Plačidruh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Václava Jandečková diskutovala s posluchači o příbězích nic netušících emigrantů, kteří ve 40. a 50. letech minulého století překračovali v režii SNB a StB falešné hranice. Stejnojmenná autorčina kniha pojednává o obětech i strůjcích nejutajovanějších zločinů StB.

 

Nejnovější knížka Jiřího Dědečka Huňatá čuňata jsou dalším pokračováním série říkanek pro děti i pro dospělé. Po úspěchu knížek Šli červotoči do houslí a Uleželé želé představil předseda PEN klubu knížku plnou laskavého absurdního humoru ve slovech a ilustracích Anety Žabkové.

 

Jan Štolba, ředitel Akademie Literárních, v rozhovoru s dramatičkou a spisovatelkou Danielou Fischerovou

 

Arnošt Goldflam pobavil posluchače čtením příběhu rodiny Sukových o tom, jak jednoho dne tatínek nepřijde v 16.38 hodin z práce domů, a začíná neobvyklé dobrodružství. Knížka Hledání ztraceného tatínka s ilustracemi autorovy ženy Petry vydalo nakladatelství Andrej Šťastný.

 

Dora Čechova debutovala v roce 2012 knihou povídek Nechtěl jsem být Leninem, druhou povídkovou knížku Padaná letní jablka vydala v roce 2016. Také na Světě knihy četla posluchačům dosud nepublikované povídky.

 

Souborem devíti povídek Markéty Mališové s názvem Nepřestávej, miláčku, postupuje ústřední téma vztahů mezi mužem a ženou. Po svém vystoupení ji o rozhovor na toto téma požádal literární kritik Vladimír Karfík.

 

Pod názvem Svár se skrývá válečná próza srbského autora Saši Stojanoviće, který události války v Kosovu v roce 1999 zná z vlastní zkušenosti. Na veletrhu se setkal s režisérkou a dokumentaristkou Světlanou Lazarovou.

 

Spisovatelka Věra Nosková píše v posledních letech hlavně prózu. Proslavila se autobiografickým románem Bereme, co je, od té doby napsala celou řadu dalších žánrově rozmanitých knih včetně cestopisů. Na knižním veletrhu četla z připravované knihy povídek Život je nekorektní, která vyjde letos na podzim. 

 

 Jen několik dnů před zahájením veletrhu Svět knihy vyšla nová kniha Olgy Walló Zpráva o nezdaru. Novelu z divadelního prostředí představila překladatelka a legendární dabingová režisérka zaplněnému sálu PEN klubovny na pražském Výstavišti v pátek 10. května.

Alena Mornštajnová často sledovala hodinky, protože patřila k nejvíce žádaným autorům letošního Světa knihy a její čas byl drahý. Do prostoru PEN klubu se zdaleka nevešli všichni zájemci o čtení z jejího nového románu Tiché roky. Vypráví v něm o tajemství rodiny, v níž vedle sebe lidé žijí, ale vlastně se vůbec neznají. 

 

 Překladatelka a novinářka Martina Schepelern s Janem Štolbou na stánku Literárních novin

 Krátké setkání s Ottou Ulčem...

 ...a s Danou Kalinovou, bývalou, dlouholetou skvělou ředitelkou Světa knihy, na kterou si nikdo při zahájení ani nevzpomněl, stejně jako na jejího kolegu a spoluzakladatele festivalu, knihkupce Jana Kanzelsbergera...

 

Další fotografie zde:

 

 

 

  

  

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podobné aktuality

Spisovatelé myslí na seniory a posílají jim své texty, básně a překlady

April 25, 2020

1/10
Please reload

Nejnovější
Please reload

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic

​© 2016, PEN klub

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean