top of page

193 dny zbývají do 95. narozenin Československého PEN klubu

Jedním z počinů k tomuto významnému výročí má být vydání publikace s unikátními dokumenty a fotografiemi, jež mapují činnost organizace od jejího vzniku až po současnost. Už dva měsíce vyhledáváme za neocenitelné pomoci literárních historiků Vladimíra Karfíka a Petra Kotyka v Literárním archivu Památníku národního písemnictví dobové dokumenty Československého a později Českého PEN kubu, které dosud nebyly publikovány.

Jak už to tak v tomto státě chodí - a v kulturní sféře obzvláště - na vydání obsáhlé publikace jen obtížně sháníme peníze. Ale nezoufáme, a proto jsme se rozhodli některé zajímavé dokumenty každý den zveřejňovat, abyste se jimi mohli také potěšit. Tentokrát vám nabízíme dopis Karla Čapka nově vznikající Slovenské sekci Československého PEN klubu z roku 1932.

Co připravujeme k 95. výročí

Už devadesát pět let chrání Český PEN klub svobodu slova a tisku. S tímto úmyslem ho taky 15. února roku 1925 Karel Čapek založil a stal se jeho předsedou. Na jeho místě se pak vystřídaly osobnosti, jako je Jiří Mucha, Ivan Klíma, Jiří Stránský nebo současný předseda Jiří Dědeček, čestným předsedou PEN klubu byl president Václav Havel. PEN klub se snaží vyslovovat k důležitým otázkám, které se týkají literatury, ale samozřejmě i života společnosti. Jedním z projevů takové snahy bude konference s mezinárodní účastí k tomuto výročí ve dnech 13. - 16. února 2020 v Obecním domě v Praze s doprovodnými akcemi v Národní knihovně ČR v Klementinu a ve Werichově vile na Kampě. Součástí jubilea bude udělení Ceny Karla Čapka pro rok 2020 v rezidenci primátora. Dalším počinem k výročí PEN klubu je chystaná publikace s unikátními dokumenty a fotografiemi, jež mapují činnost organizace od jejího vzniku až po současnost, a setkání členů PEN klubu s hosty z národních center a s představiteli kulturních institucí.

Dana Mojžíšová

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page