top of page

Přátelé a kolegové vzpomínali na Jiřího Stránského

v Knihovně Václava Havla ve čtvrtek 26. září. Významný český spisovatel, scenárista, někdejší předseda Českého PEN klubu a zapřisáhlý odpůrce totalitních režimů zemřel koncem května, necelé tři měsíce před svými 88. narozeninami.

Do posledních dnů byl aktivní: ještě koncem dubna jsme s ním a s Milanem Lasicou natáčeli ve Studiu Jezerka ukázky z jejich dvouleté korespondence Dopisy bez hranic (Nakladatelství Andrej Šťastný, 2010), kde si vyměňovali své nápady a postřehy o době, o sobě, o paměti osobní i společenské. Jiří také pravidelně promlouval k posluchačům stanice Český rozhlas Plus. Z jeho fejetonů vydal nedávno Český PEN klub spolu s jeho přáteli Josefem Vinklátem a výtvarníkem Milanem Janáčkem Glosy pro Český rozhlas Plus, ve druhém vydání krátce poté vyšel i Stránského Komunismus po česku.

Během večera zazněla ukázka z natáčení Stránského pro Audioarchiv PEN klubu v režii Olgy Walló a část čtvrtého dílu z cyklu Knihovny známé i neznámé, který Petr Kotyk věnoval skautovi, jehož osobnost i tvorbu nejvýrazněji formovala tvrdá muka v komunistickém žaláři, muži komunisty určenému k likvidaci, Jiřímu Stránskému. Jeho vyprávění nejen o knihách, jejichž autory potkal v komunistických věznicích, ale i o literatuře, která formuje, pomáhá přežít a vede k tvorbě vlastní, doplnili vzpomínkami na svého kolegu členové Českého PEN klubu Jana Štroblová, Václav Daněk nebo Jana Červenková, herec Jan Potměšil přečetl jeden Stránského fejeton, a na svého kolegu a předchůdce ve funkci předsedy Českého PEN klubu zavzpomínal a několik písní zahrál Jiří Dědeček.

Foto Jiří Hubený

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page