top of page

Ceny Brückenbauer | Stavitel mostů obdrželi Eugenie Trützschler a Jaroslav Rudiš
Ceny Brückenbauer | Stavitel mostů za zásluhy o česko-německou spolupráci byly uděleny ve středu 23. června 2021 v Centru Bavaria Bohemia. Mezi oceněnými jsou i dva členové Českého centra PEN klubu: Eugenie Trützschler a Jaroslav Rudiš. Záznam ze slavnostního ceremoniálu na https://fb.watch/6qDoqVJMn6/Udílení cen se konalo v rámci projektu Kultura bez hranic – Setkávání Čechy-Bavorsko 2021, který je podporován Česko-německým fondem budoucnosti (ČNFB) a okresem Schwandorf. Patronát nad touto významnou událostí převzala společnost OVEG(Ostbayerische Verwertungs- und Energieerzeugungsgesellschaft mbH), ceny ze skla vytvořila, stejně jako každý rok předtím, společnost Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH se sídlem v Schönsee.

Přítomné laureáty a řečníky v CeBB a digitálně připojené publikum přivítala vřelými slovy moderátorka Irene Träxler, předsedkyně zřizovatelského spolku CeBB. Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Dr. Tomáš Jelínek ve svém uvítacím projevu zdůraznil význam všech, kteří v každodenním životě neúnavně pracují pro dobré sousedství mezi Českou republikou a Německem – a kteří ve svém úsilí nepolevili ani ve ztížených podmínkách pandemie. Česko-německý fond budoucnosti, který zde zastupovala také německá ředitelka Petra Ernstberger, bývalá členka spolkového sněmu, podporuje přeshraniční projekty a již dlouho také setkávání v Centru Bavaria Bohemia.

Dr. Christoph Israng, odstupující německý velvyslanec v České republice, ve svém slavnostním projevu zdůraznil enormní napětí, kterému byly česko-německé vztahy během pandemie vystaveny. „Můžeme být hrdí na to, že se nám za posledních 30let podařilo vybudovat mosty, které jsou odolné i v těžkých dobách,“ zdůraznil s odkazem na společné překonání krize. Vzdal hold laureátům, kteří každý svým způsobem významně přispěli k česko-německému porozumění, a poblahopřál spolku Bavaria Bohemia e.V.k vynikajícímu výběru laureátů. V souvislosti s pandemií zakončil svou řeč: „Uzavření hranic nám ukázalo, co bychom ztratili, kdyby se někdy staly hranice opět nepropustnými."

Jednou ze zvláštností letošního slavnostního předávání cen bylo, že se ceny udělovaly za dva roky - 2020 a 2021. Slavnostní předávání cen za rok 2020 bylo kvůli pandemii odloženo. Za rok 2021 bylo uděleno pouze jedno ocenění: Přeshraniční dojíždějící, kteří den co den dělí své životy mezi Českou republikou a Německem a byli právě v době pandemie vystaveni velkému tlaku kvůli omezení příhraničního provozu a nepřátelskému chování z různých stran, byli oceněni hlavním jednatelem IHK Dr. Jürgenem Helmesem v jeho projevu jako "stavitelé mostů každodenního života". Vyjádřil své uznání za velkou loajalitu, kterou přeshraniční pendleři v těžkých chvílích projevují vůči svým zaměstnavatelům, kolegům, zákazníkům nebo pacientům.

Po předání cen Stavitele mostů vyjádřil Richard Tischler, místopředseda okresního úřadu, ve své závěrečné řeči radost z této velkolepé kulturní akce a vynikající organizace. Poděkoval týmu CeBB, dobrovolným pomocníkům, sponzorům a hudebníkoviJeffu Beerovi, který celou akci doplnil o virtuózní vystoupení na bicí nástroje.

Cena "Brückenbauer | Stavitel mostů", která byla poprvé udílena v roce 2007, oceňuje neúnavné nasazení občanů a institucí převážně v rámci čestného úřadu v oblasti porozumění mezi sousedními regiony České republiky a Bavorska.
Eugenie TrützschlerJaroslav Rudiš

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page