Daniel Pagáč: Příběhy z míst, kde padají masky

V Českém centru PEN klubu proběhlo ve čtvrtek 7. října 2021 uvedení dvou prvních klíčových děl spisovatele Karla Pecky, původně vydaných v roce 1968.

Jiří Dědeček, Daniel Pagáč a Jan Lukeš při prezentaci knih Karla Pecky v PEN klubuSoubor NA CO UMÍRAJÍ MUŽI tvoří devět povídek, které vznikly ještě v době autorova věznění v letech 1957–1959. Ústředním tématem jsou „padající masky,“ tedy mezní situace, kdy se plně projeví skutečné lidské povahy a charaktery, od těch nejkrutějších až po ty obdivuhodné. Krystalicky čisté zlo v podobě zrady v povídce Jistota je vystřídáno skutky přátelství na hranici sebeobětování v závěrečných textech Měsíční světlo a Konfrontace. Doslov ke knize napsal Jiří Stránský, který se s Karlem Peckou znal ještě z uranového tábora Bytíz, kde si vzájemně četli a hodnotili své první literární pokusy.

Autorovou prvotinou je rovněž sociologický román VELIKÝ SLUNOVRAT, který začíná okamžikem příchodu na svobodu. Pojednává o dvou odlišných světech, nepřipravenosti čerstvě propuštěného politického vězně 50. let vystoupit z toho starého a zařadit se do světa nového. „Veliký slunovrat je sociologická studie o prvních dnech a týdnech po propuštění,“ uvádí v doslovu Jiřina Šiklová, „román je o stavu očekávání a současně neschopnosti orientovat se v životě po letech strávených v kriminále.“ Samotný autor k tomu napsal: „Cítil jsem se jako neplavec hozený do vody, byl jsem animální tvor, stále ve střehu a připraven na útok.“ Svou úvahu pak uzavírá slovy: „Náleželi jsme k jinému druhu zvířat a žili každý v jiné džungli.“ Jiřina Šiklová si Karla Pecky velice vážila a řadila jej do světové literatury po bok Solženicyna a Dostojevského. Aktivně, energicky a sobě vlastním originálním způsobem spolupracovala i na novém reprezentativním vydání Velikého slunovratu, kterého se však už bohužel nedočkala.

Literárního večera se zúčastnili předseda Českého PEN Klubu Jiří Dědeček a přední literární vědec, spisovatel a znalec díla Karla Pecky Jan Lukeš, kteří oběma knihám popřáli zdar a velký zájem čtenářů.

Daniel Pagáč, vydavatel


Vydavatel Daniel Pagáč s Jiřinou Šiklovou v r. 2020  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic