J. P Kříž: Vzpomínáme na Jana Vodňanského


Lidi milí, kulturymilovní.

Rád, i když pořád smutně, přeposílám další tipy Jaroslava Majerčíka (níže) na TV pořady provázející

loučení s Janem Vodňanským, kumštýřem výjimečným nad jiné. (Byli s Petrem Skoumalem z původních dvojic poslední, kdo vynášeli českou kulturu a kulturnost na člověčí nebesa: Voskovec – Werich, Suchý – Šlitr, Šimek – Grossmann. Pro jednodušší povahy: Vodňanský mezi nimi držel i neveselý primát: Mohl se „chlubit“ tím, že po tradičních zlých tupcích u moci, za zády jednou s českými nácky druhé republiky, potom naostro s německými za protektorátu, a pak dlouho, až k nevydržení, s komunisty republik lidově demokratické, a (od roku 1960) socialistické – že ho nakonec zakazovali (neboli cenzurovali) také guasi-kapitalisti, nebo co za elitu nám to dneska vládne prostřednictvím posluhů komukoli a čemukoli (včetně dosmrádajících soudruhů původních). A „vstanounovínácci“ současní, včetně dřívějších zarputilých internacionalistů, dnes k nim přeběhlých (Mám-li hlavu velikosti tykve,/ nač mi mají na ní měřit IQ.), kdyby mohli, jako že třeba už zase brzy budou moci, se rádi přidají. - Už jsem psal nad ránem včera, že Český rozhlas nepustil do éteru už v polovině 90. let Vodňanského pichlavost Všichni chtějí do NATO, vlastně takovou všem až příliš srozumitelnou ironii o převlékačích kabátů - a o těch věčných slouzích vhodných pro jakýkoli režim... V Čechách, na Moravě i ve Slezsku zvláště.

Nebojte se na ty „jarem“ doporučené pořady k obrazovkám přizvat i děti a vnuky. Bude vzácná rodinná pohoda. - Vím, jak se mí chorvatští vnoučci (Ana 10, Viktor 7 let) mohou smíchy uplácat, když na 50. kilometru se mnou na kolech už nemohou, a zarecituji jim třeba: Řekl kobyl kobyle:/ „Budem bydlet ve vile“./ Řekl jí to ve stáji,/ ještě teď tam chlastají. Nebo jim zazpívám: Šel za námi mameluk,/ ptal se, jestli máme luk./ A my jsme luk neměli,/ jen dva šípy v prdeli. – Pak ujedou klidně ještě dalších 15 kilometrů. – To už pak ovšem nemohu pro změnu já, a vypravím ze sebe jen Stručný epitaf: Tělo moje pružné./ Bylo, bylo. – Už ne.

Paradox: Janovi se udělalo nevolno den před tím, než měl jako 70+ jít na očkování proti covidu. Test ukázal, že je pozitivní. Už nešel. Do dvou dnů - byl, a už ne.

80 by byl býval oslavil 19. června 2021.

Asi tu Křížovou výpravu do Divadelních novin k tomu datu (začali jsme ji připravovat spolu s ním a s Hankou Navarovou už loni na podzim) napíšu. Nebude už muset být ten text tak uňahňaně posmutnělý.

Nic zlého o Janovi netuše, a jak by ano, cituji ho také v jednom ze dvou mých říspěvku v knížce sebraných glos, fejetonů recenzí, rozhovorů a esejí velkého kolektivu autorů - zdánlivě na docela jiné, ale vlastně dost podobné téma:

LETNÍ VÁLKA – Teritorium Milan Kundera 2020 (vyjde snad ještě před létem následujícím).

Hezky

Jiří P. Kříž

Friday, March 12, 2021 12:32 AM Dnes naposled...... o díle Jana Vodňanského v ČT

Vážení a milí příznivci kultury,

Dnes naposled si vás dovoluji upozornit na závěrečný sled pořadů věnovaných Českou televizí památce velikána české kultury Jana Vodňanského, který se věnoval ve své tvorbě divákům všem věkových kategorií. Počínaje nejmladšími konče námi na opačném konci spektra, kteří se do dětských let pomalu, avšak vytrvale vracíme, a dílka Jana nám všem působí stejné potěšení bez ohledu na to, zda jde o malovaná leporela, přednášky u tabule nebo filozofické úvahy pojednané originálním způsobem typickým pro milovníka a tvůrce humoru Jana.

Vystoupení Jana Vodňanského s Haňou Navarovou a Járou Vaculíkem z 10. 12. 2019 v Cafeidoskopu, na rohu Lazarské a Vodičkovy ulice. "Koupili jsme na tom koncertě mj. vzpomínkovou knížku Hledání ztraceného Voskovce, která vyšla

v r. 2019, a CD-éčko Zvu tě na poušť Karakum s Ivanem Mizerou z téhož roku. Je nazváno podle této písně: https://www.youtube.com/watch?v=UXYU1Hi6tIs Ale také je tam pozoruhodná píseň Pan Leonid Ilijič: https://www.youtube.com/watch?v=NSmMurO8gQI, Vodňanský ve své nejvážnější poloze," píše Filip Karfík, autor fotografií.


  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic