Jiří P. Kříž: Více prostoru pro Okamuru!

Už dlouho jsme ve veřejnoprávní televizi neviděli kabaret tak žírný jako onehdy na svátek motýla Emanuela. Poslanci se po větší část krásného, skutečně prvního jarního dne předbíhali, kdo na sebe prozradí víc závislosti na partajních ideologiích bez ohledu na to, do jakých pekel přivedla Babišova vláda tuto zemi, a co se děje za okny sněmovny v nekonečném plošném prodlužování stanného práva.


Chci se ale v souvislosti s lítou koronavirovou šavlovačkou soustředit na úplně jiný problém. Jen ještě zmíním úvodní intrádu sněmovní schůze: odhalený Havlíčkův podraz jako potvrzení mého děsivého, v Přítomnosti publikovaného únorového proroctví: „A teď, kluci, na atomovku! Na truc všem ukážeme, že z Ruska a z Číny!“ Nouzový stav zase chtěla zneužít, a Rosatom v tichosti proti stanoviskům bezpečnostních služeb i větší části občanů do výběru na dostavbu Dukovan protlačit osa Zeman – (Babiš) - ministrant Havlíček. Bez mrknutí oka se ti tři pokusili podvést ostatní, nadbíhajíce jen komunistům a okamurovcům. A tak trochu na tajňačku i sobě. Stále podle hesla: Kam ani velký Babiš nechce, nastrčí tikavého mluvku. Třeba na tanečky kolem prezidentské ruské vakcíny Sputnik. – To je na samostatnou varovnou úvahu, anebo rovnou na rezignaci vládního mnohoobročníka, až na to, že by pak pověstným kulometným „staccato“ neměl kdo okecávat premiérovy úlety a chyby.

U přímého přenosu z jednání parlamentu jsem se trápil, a tak mě hned napadla jiná podobně důležitá souvislost. Zase jednou bylo možné posoudit herecké výkony poslanců Okamurovy SPD, o které zcela nekompetentní a věděním příliš nedotčení géniové průměrnosti zpolitizované a pavlač reprezentující členové Rady České televize vpasovali do jakéhosi důležitého dokumentu konstatování, že ve srovnání s jinými politickými uskupeními disponují k vyjadřování svých názorů a postojů mnohem menším přídělem vysílacího času než subjekty jiné. Podle z hlubin temnot dolovaných myšlenek zmíněných radních: Ty ostatní.

Jen si to představte: Veselý Xaver vysedává dnem i nocí u obrazovky se stopkami v ruce a talentovaná „miniBobo“ Lipo do notýsku uděluje čárku každé oranžové, modré, rudé, zelené či koblihové hlavě míhající se v reportážích a záznamech cest mezi voliče nebo ve fejetonech potvrzujících politiky pro sebe vydobyté právo být vakcinován první (neodpustím si to – třeba na úkor Jana Vodňanského). Ani ostatní členové Rady se nenudí. Počítají, kolik koncesionářských stokorun vyplýtval generální ředitel ČT za obložené chlebíčky na tiskovky. Hlavní činitelé zjištěného nepoměru tkví pak v tom, že z SPD jim pořád vychází hlava jen jedna, ta s velkým červeným vycházejícím sluncem na bílé samurajské čelence.

Abych byl spravedlivý: Občas se dají na mikrofon pustit ještě tak Fiala, Hrnčíř, Kobza a Koten. Ostatní se okamžitě utrhnou ze řetězu a prostoduše na sebe prozradí xenofobní náturu, protiromský kolorit, stěží potlačované židobijství nebo výchovné působení v očkovacích ústavech vlasteneckého terorismu. A nezapomeňme, že z jejich šiku pošli i nezařaditelní baviči sněmovních šou Volný a Bojko.

Nevím, koho napadlo vztáhnout rovnoměrné rozdělení nároku politických partají na reklamní plochu veřejnoprávních médií v čase předvolebních kampaní – a bývají to opravdu žírné výplodky bezducha většiny z nich – také k jakémusi „právu na čas a prostor“ ve zpravodajských a publicistických relacích, debatách či spotech. Navíc třeba právě takový Okamura je ochoten započítávat jen perseverační recitace stanov a jednoduchého partajního programu (Adieu EU a předstíraná oblbovací slušnost vedoucí k moci!). Ano, před mikrofony a okem kamery zpravodajů a reportérů České televize utíká například premiér (jeho jediného chápu, za svou češtinu se určitě upřímně stydí). Ale také Mynář, Zeman, Ovčáček, Faltýnek, mončičák Brabec (nejvýstižnější metafora exministra Chovance). Ze všech ale nejčastěji náš český samuraj. A ještě z toho viní televizi!

V Británii, Francii, Německu, Holandsku, natož pak třeba ve Skandinávii, zkrátka v Evropě je něco takového nemyslitelné. Zato pohlédněte do Maďarska, Polska, Běloruska, Ruska, Číny, do Severní Koreje, tedy kamkoli, po jejichž věrném přátelství přece jen raději na věčné časy pošilhává většina jmenovaných… I ten Karel Havlíček. Přitom už jeho bystřejší jmenovec – ten Borovský - varoval panslavisty před „cárem“ jako první: téměř před 180 lety.

Pro názornost několik příkladů: Není pro část veřejnosti, která ještě nerezignovala na přemýšlení a vlastní rozum, zbytečnějších reportáží než ty o zničení fauny na čtyřiceti kilometrech toku Bečvy! Nebo o Mynářových podvodech s evropskými dotacemi a o jeho lyžařské sjezdovce v nížině na úpatí Chřib, o černých kšeftech v lánské oboře nebo o jedovatých bratislavských pozemcích Agrofertu. A co příběh příkladného bojovníka proti islámu?! Veřejnoprávní televize ho dehonestovala na pomateného voliče SPD, který vykolejil, než ho zavřeli, dva české vlaky. I s pasažéry. - Zakažte Reportéry, zakakažte 168 hodin, zakažte Moravce, popravte Dvořáka, dují radní. Jedni na dudy, druzí na volské rohy.

A proti tomu všemu: Více nekonečné niti z vrtícího se kolovrátku pana předsedy! Jakýsi novinářský šmok z Reflexu („nádo likvidýrovať) si dovolili nazvat ho Pitomiem. A kde jsou reportáže o živoucích příkladech slušných politiků? Třeba o nůši rozumu Roznerovi, o kříženci vlka s boxerem Foldynovi nebo o noblesním nositeli vybrané etikety Tumáši Flákanci Volném! Nikdy nebude dost repríz Okamurových nekonečných, upřímných a nezištných výzev k odchodu z Evropské unie (Goebbels to ale uměl ještě líp), jeho varování před přívaly nebezpečných uprchlíků připravených u Moravy, u Dyje, a už také u Ponávky a u Botiče vtrhnout do líbezně provoněného Česka (jen co jarní tání pomine), zpráv o nutnosti oslabit NATO nemodernizováním výzbroje české armády, o prospěšnosti neschválených zahraničních vakcín z východu pro Srby, Maďary, Slováky a Čechy, o rozvolňování proticovidových opatření a o co největším promísení novějších mutací viru. Více Okamurových mouder ve vysílání České televize! - Jen k tomu Rosatomu se ve sněmovně SPD jako jediné nevyjádřilo. Vůdce a jeho (prů)duch nefalšované „svobody a přímé demokracie“ neobdržel hradní instrukce…

Mezi námi: Vracet televizi zmarněný vysílací čas vyplýtvaný na tlumočení okamurovských produktů továrny na Absolutno by to jeho stádečko mělo! Stojí o jeho kecy milovníci maximálně pětislovných bublin u retů hrdinů nejpokleslejších komiksů.

Zdá se vám to taky tak absurdní, nesmyslné, krátkozraké, bezduché, hloupé, a proto v civilizované Evropě jen v Česku možné? A jak „ztohoven“? Inu, kdyby poslanci ve stínu starobních vyvolávačů mobilizací (už se do politiky zadními vrátky derou další; a nebylo jednoho z Vysočiny dost?!) rozum měli, a nemysleli jen na stezky, jak ošidit ostatní a vyhrát nejbližší volby, mohli by začít třeba tou Radou pro Českou televizi. Dokud je ještě nějaký čas na srovnání kroku s kontinentem, kterého od 19. století jako národ chceme být součástí. Nejpozději od poloviny dvacátých let se ale vždycky najdou nějací tvořitelé národní obce, vždy uvědomělejší a vyspělejší než jakási kosmopolitní česká inteligence a intelektuálové. Z těch zbytečných substantiv už stalinisté, a pak definitivně normalizační soudruzi vyrobili dokonalé nadávky. A tak ti nevzdělaní - náckové a pár jejich vůdců, kteří z jejich IQ politicky těží (v každé generaci se jich rodí dost na rozvrat), ze středu světadílu zase v pravý čas, tedy raději hned, chtějí na východ: do Asie! Aniž ve sjednocující se Evropě kdy byli.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic