Martina Schepelern: V Dánsku spustili aplikaci k udělování souhlasu se souloží


Jak řeší česká společnost zločin ZNÁSILNĚNÍ, se můžeme dočíst i když jen implicitně mezi řádky v článku na Novinkách.cz. 9.2.2021. Zesměšňováním. V Čechách dáváme přednost legraci i na úkor zločinů, k nimž znásilnění jistě patří. Dočteme se tu, že dánská společnost to řeší razantně. Pro Čechy další příležitost k zasmání. Vždyť u nás není co řešit, od dob komunistů se tu přece neznásilňuje. S čistým svědomím se na Novinkách královsky pobavíme, ale jen pokud jste muž a ne znásilněná žena. Z článku se dozvídáme, že v Dánsku vznikl app, kde se před milostným aktem můžete zaregistrovat, a tak se vyvarovat obvinění z násilnění.


„To je gól“, píše náruživý čtenář Novinek.cz, známý z Nuslí. Nechápala jsem, a tak za mnou do Kodaně poslal odkaz, co to tu prý v Dánsku děláme, táže se: „Jak vidím, svět se zbláznil. V Dánsku se musíte před milováním registrovat. No to je holt severská korektnost.“ Není sám, odkazy na Novinky.cz se jen hrnou. Pánové se popadají smíchy za břicha, jiní jsou jen udiveni, o co tu jde, a jiní berou zprávu jako typický příklad bulvarizace českého tisku. Jde však o seriózní novináře.

Novinky.cz se strefily. Do své sítě lapily muže, kteří pověsti úzkoprsé korektnosti Severu/Západu věří. Text je psán na míru těm, kdo pod zdánlivě nevinným heslem „to snad zase není pravda“ přidává se ke kritikům korektnosti, protože z nějakého důvodu nenávidí pokrok.


Aplikace iconsent

Dánská aplikace není recese, byla spuštěna, když vstoupila v platnost novela dánského zákona o znásilnění. Na aplikaci iconsent se můžete registrovat, než s někým skočíte do peřin. O tom však v novele zákona ani slovo. Taky Dánové o takové aplikaci nic nevědí, poptávala jsem se. Ledaže by se o ní dověděli od českého kolegy z Novinek.cz. Autor článku píše, že Dánové se nad aplikací iconsent uculují asi jako novinář z předního dánského deníku Politiken, který si myslil, že jde o sarkastický vtípek. Rozdíl je pouze v tom, že hovor s dánským novinářem, o kterém nás autor textu Novinkách.cz zpravuje, se odehrál mezi pány a mezi čtyřma očima. Seriózní Politiken by si dal pozor, aby problematizoval novelu dánského zákona. Noviny by snížil na bulvár, čtenáři a čtenářky by odešli jinam. Progresivně zaměřené tiskoviny, jako jsou tyto noviny velkoměsta Kodaně, si reputaci chrání. Českýma očima se dánský tisk bude často zdát úzkoprsý, korektní a levicový, dokonce i ten konzervativní.


Ano

Pro jistotu jsem se zeptala na dánském Ministerstvu spravedlnosti. K absurdní či úsměvné aplikaci iconsent podotkli: „S aplikací iconsent, kde se můžete

zaregistrovat, nemáme nic společného. Ne, iconsent není součástí novely dánského zákona. Ne, nemusíte se v Dánsku před sexuálním aktem registrovat.“

Novela dánského zákona k 1.1. 2021 provedla změnu. Nevyřkl-li partner(ka) výslovně kýžené ano, milostný akt je kvalifikován jako znásilnění. Autor článku v Novinkách.cz čerpá informace ze zprávy dánského ministerstva spravedlnosti (aniž by udal zdroj nebo je citoval), kde se píše o novele zákona: Nově za znásilnění je považován jakýkoliv sexuální akt bez jasného souhlasu obou, případně všech zúčastněných. Donedávna bylo v případě znásilnění potřeba prokázat, že se obviněný dopustil násilí, respektive že se oběť nemohla bránit. (Cituji z přesného překladu textu.)

Že jde v Dánsku o závažný zločin, zjistíte, když si zalistujete v dánském trestním zákonu. Podle paragrafu 216, stk. 1 hrozí přestupníkovi vězení až do šesti let. Při zvláštních případech až deset let za mřížemi. O tom nepadne slovo, pánům by to zkazilo legraci.


Závažný problém

Autor článku v Novinkách.cz také nezmiňuje, co následuje v tiskové zprávě z dánského ministerstva, odkud doslovně čerpá. Český čtenář by se tak dověděl, že dánský státní rozpočet v boji proti znásilnění vyčlenil jen pro rok 2021 i pro rok 2022 po dvaceti miliónech dánských korun, což je našich sedmdesát miliónů, například na poradenství a prevenci. V celé zemi vznikne třicet nových speciálních výslechových zařízení pro oběti znásilnění. U policie proběhne zvláštní dvanáctidenní výcvik a vzniknou speciální týmy.

Pro české čtenářky by bylo zajímavé se dočíst, jak se v Česku poslední dobou legislativa staví k znásilnění, už pro srovnání, kolik prostředků z rozpočtu je vyčleněno na boj proti znásilňování. Seriózní tematika však asi patří do jiného novinářského žánru, než jsou Novinky, cz. Nejspíš do nudných seriózních medií, které nebývají k popukání.

Pro mě za mě, nechť článek o lechtivé aplikaci čtenáře Novinek pobaví, kdyby to nebylo bez následků. Ať vědomě či nevědomě českého čtenáře utvrzuje v domnění, jež zavedli už komunisté, že na západ a na sever od Aše žili kapitalisté a revanšisté, po roce 1989 zase perverti, levicoví naivkové, kteří oproti nám zkušeným věří, co se jim nabulíkuje. Paradoxní je, že současné verzi o naivním zbytku Evropy Češi často na rozdíl od minulosti věří.


P.S.

Podtón článku spadá až do způsobů za normalizace. A nejen podtón. Na mou kritickou reakci odpověděl naštvaný autor sám. Pan Jemelka píše: „To vám rozhodně neotiskneme“, protože jsem prý text o aplikaci iconsent špatně pochopila, tak jako můj kamarád z Nuslí a všichni ti pánové, co mě v úterý zasypali maily. Pan Jemelka se zřejmě řídí heslem: zapírat, zapírat a zapírat.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic