O špejlích v nose, narozeninách a robotech kolem násJiří Dědeček: "Jako České Centrum Mezinárodního PEN klubu, které Karel Čapek založil v roce 1925, měli jsme v úmyslu robotí narozeniny oslavit velkolepě - divadlo Archa na tři dny rezervované jenom pro nás, výstava, koncert, třídenní konference, opravdický robot vítající návštěvníky ve foyeru a především nové divadelní nastudování R.U.R. Namísto toho všeho přišly však špejle… Posunuli jsme celou akci o rok. Duchovní otec projektu, spisovatel Jaroslav Veis přišel s nápadem Robot 100+1 a všem zúčastněným nezbylo, nežli radostně souhlasit."


Já už se tak těším, až televizním zpravodajstvím přestanou kralovat záběry na špejle v nose! Kdykoli se totiž rozhodnu riskovat zdravý rozum a pustím si zprávy, objeví se tam mučené čenichy, v nichž se jacísi kosmonauti ryjí špejlemi. Už sama představa mi nedělá dobře, nemluvě o drásavé vzpomínce. Ale možná je to tak správně, možná že se ve světě nic důležitějšího neděje, proč by se tedy obrazové zpravodajství mělo měnit?

Odborníci to nazývají přeskupením hodnot, novou hierarchizací. Dobrá, nejprve špejle, potom injekční stříkačky zapichující se do ochablých deltových svalů seniorstva, potom výrobní linky, po nichž se posouvají flaštičky s očkovací látkou… a pak, někde daleko, jedny sté narozeniny. Já se je chystám slavit 25. ledna. Samozřejmě ne svoje vlastní, mně bude sto až za dvaatřicet let, ale stovky se dožívá můj přítel Robot. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, už je po oslavách, na den přesně to bylo opravdu 25.1. Toho dne před sto lety proběhla premiéra R.U.R. v Národním divadle. Jako České Centrum Mezinárodního PEN klubu, které Karel Čapek založil v roce 1925, měli jsme v úmyslu robotí narozeniny oslavit velkolepě - divadlo Archa na tři dny rezervované jenom pro nás, výstava, koncert, třídenní konference, opravdický robot vítající návštěvníky ve foyeru a především nové divadelní nastudování R.U.R. Namísto toho všeho přišly však špejle…


Posunuli jsme celou akci o rok. Duchovní otec projektu, spisovatel Jaroslav Veis přišel s nápadem "Robot 100+1" a všem zúčastněným nezbylo, nežli radostně souhlasit. Odstreamovat se totiž nedá všechno. Já si dokonce po celé toto jedenáctiměsíční karanténní období myslím, že streamovat by se nemělo vůbec nic, protože výsledek degraduje umělecký výkon i sám smysl věci. Jenže jsou zde ty zoufalé granty, které je třeba takzvaně "realizovat" do konce kalendářního roku. Stream proto musím akceptovat jako realizaci grantu, nic víc mi hledění do obrazovky počítače nepřinese. Jenže… Musím v této souvislosti složit hlubokou poklonu divadelnímu souboru "Buchty a loutky", který jsme jako PEN klub oslovili s prosbou o nové, netradiční nastudování R.U.R. Byl to jediný divadelní stream, který jsem zatím zhlédl až do konce. Představení je připravené potěšit diváky a šokovat odborníky, ale až za rok, v termínu od 22. do 24.ledna 2022 v divadle Archa.

Musím se přiznat, že mi ten posun do určité míry vyhovuje. Můžeme se totiž ještě lépe na celou akci připravit, můžeme přizvat další umělce či soubory, aby nám ty tři dny náležitě opentlili, můžeme se pokusit sehnat další sponzory. (Mimochodem ti dosavadní donátoři si na posun nijak nestěžují, znamená pro ně pouze tolik, že jejich dobrá jména budou vláčena médii a weby /například www.penklub.net/ o rok déle, než se původně předpokládalo. A bez příplatku!)


Pokud jde o exponáty, o skutečné roboty, máme zatím jednoho sponzorsky domluveného od firmy ABB, ale jinak si myslím, že by o ně neměla být nouze. Pohybuje se jich kolem nás mnoho, například v politice. To vám takhle sjíždím v Taipei hotelovým výtahem z šestatřicátého patra s jedním nejmenovaným ke každodennímu testu a povídám, jaká je to otrava, každý den si nechat rýpat od Taiwanců špejlí do nosu. A on hledí před sebe, nehne ani brvou a po chvíli zpracovávání informace řekne strojovým hlasem: Dnešní Allgemeinezeitung hodnotí naši návštěvu Tchai-wanu velmi pozitivně. Nic víc. Tak co si o něm mám myslet? Takovému ani špejle do nosu neublíží.

Váš Jiří Dědeček

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic