top of page

Roman Ráž: Podezření


Něco se děje s pravdou. Mám takové podezření, že už lidi unavuje. Aby ne! Je jí všude plno, je taková obyčejná, nevzrušivá, není v ní žádné napětí, nenabízí vzrušení. Ale kdyby jen to! Pravda je také obtížná, nepříjemná, těžko se s ní diskutuje a nakonec, copak už dávno nevíme, že není jediná, že pravd může být víc a často netrvá ani tak dlouho a je překonaná.

Stačí připomenout, jak to bylo s tím obíháním Slunce kolem Země. To a stovky dalších omylů vyhlašovaných za pravdu jsou dostatečné výzvy k tomu, aby se dalo o pravdách pochybovat.

A samozřejmě vymýšlet jiné, řekněme náhradní nebo alternativní. Ano, ano, to je to slovo! Vyhovuje nám v mnoha směrech, používáme je častěji a častěji. Alternativní vláda, kultura, výchova, rodina, manželka…Jak prosté! Jak skvělý neurážlivý termín!

Na pozadí všeho, co už dnes považujeme za normální, se objevují nespočetné snahy propagovat pravdu zajímavější, dramatičtější, která pochopitelně víc zaujme, kterou si každý lépe zapamatuje. Tak třeba: málokdo si ze školy pamatuje bitvu u Lepanta, kdy sdružené evropské loďstvo v čele s Benátčany porazilo loďstvo turecké

a zachránilo Evropu před tureckou expanzí. Kdyby se ovšem řeklo, že tajné prameny prozradily pozadí celé události, zpozorníme, a kdybychom se dověděli, že benátský dóže spolu s jinými evropskými vládci shromáždil kupu zlata a podplatil jím velitele tureckého loďstva, aby to roku 1571 u Lepanta vzdal, každý by se zajímal, jak k tomu úplatku mohlo dojít, kdo jej zprostředkoval. A zde by mohla nastoupit fantazie.

Představuji si nějakého benátského Jamese Bonda, který v přestrojení navazuje kontakt s tureckým velením, domlouvá tajné předání úplatku…No, tady je ráj pro konspiraci, pro knihy, dobrodružné filmy, seriály. Vsadím se, že pak by o bitvě u Lepanta věděl kdekdo. Suchá nezajímavá fakta mizí, místo nich nastupují vzrušující, záhadami prošpikované dramatické situace.

Byla by to hloupá deformace historického faktu. A kdyby se něco podobného stalo s naší realitou, byla by to prostě ona důvěrně známá a tolik skloňovaná dezinformace.

Včera mi do mobilu přišel email s úderným titulkem: „Jsou to kurvy, pandemie byla plánovaná!“ No, nerozklikněte to!

Jen pár lidí dokáže do takového textu nenakouknout a bez přečtení ho smazat. Takových moudrých hrdinů u nás moc není

a nejen u nás! Lidé na celém světě jsou si podobní jako vejce vejci. Prohlížím ten mail. Špatná čeština prozrazuje, že jde zřejmě o nedbale přeložený text. Odkud? Asi z Německa, protože se odvolává na 500 německých lékařů, kteří k takovému závěru došli. Samozřejmě nejsou sami. K podobným závěrům došlo 600 španělských lékařů.

A za vším je zlověstný Rothschild, který chtěl vydělat další peníze na speciálních diagnostických testech. A samozřejmě není sám. Celá plejáda dalších boháčů mu sekunduje. Jsou to ti, co nám vpraví do ramene s vakcínou i čip, kterým nás budou ovládat. Tak je to jasné! Vždyť jsou to údaje zaručeně ověřené! Na fotografii v textu sedí u předsednického stolu pár chlápků

v bílých pláštích.

Dobrá. Zasmějeme se tomu. Říká se, že smích léčí, ale hlouposti nás nezbaví! Přemýšlím o důvodech, které někoho k takovým hrátkám s informacemi vedou. Nemůže to být potřeba zviditelnit se. Texty jsou anonymní nebo podepsány neexistujícími jmény.

Baví autory působit paniku? Zmatek? Znejistit lidi? Rozporovat něco oficiálního? Vytvořit jakousi opozici? Rozvrátit stávající řád? A odkud takový vítr fouká? Nechci domýšlet. Zabředl bych do politiky. A k té se nechci vyjadřovat. Zapletl bych se do ní jedna dvě a musel bych reagovat na spoustu pro a proti. Takže ne.

Dezinformace patří k naší digitální společnosti, odvolávající se na právo svobodného vyjadřování, využívající moderní komunikační prostředky. Dezinformace zneužívají tohoto práva stejně tak jako štvavé pamflety nebo rasistické výzvy. Je to

svoboda, s níž si trh ani stát zatím neví rady.

Tak si s tím musíme poradit každý sám!

Tak hodně zdaru, přátelé!

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page