Uvedení nové knihy Davida Jana Žáka – Jako dech


Bookfest sobota 28.5.2022 v 16 hodin PRAHA, prostor Avoid Floating gallery (náplavka u Železničního mostu)


Z Davidových knih se dá Šumava inhalovat. Dokazuje to i novela Jako dech. Pohledem sedmiletého kluka vykresluje obraz normalizačního pohraničí v ostřejším světle, než kdyby zvolil klasickou er-formu. Tajemná, začarovaná krajina je u něho plná podivných postav, které se vynořují z lesa a připomínají temné přízraky.

Filmový režisér David Ondříček

Příběh první lásky a věrného kamarádství jednoho léta v šumavském pohraničí 80. let. Prdelka a Bratr žijí u babičky komunistky a dědečka skláře. Otec jezdí na montáže a maminka vyměnila rodinu za život s kariérním funkcionářem Strany. Kluci poznávají Holku a jejího mladšího brášku – Kuře. Ti pobývají na Samotách u prarodičů, rodiče se jim totiž nevrátili z dovolené v Jugoslávii. Děti za nimi nesmějí. Kluci se snaží sestrojit létající kolo, aby na něm mohli přeletět Železnou oponu a dostat se do svobodného světa. Příběh plný slunce, vody Lipenské přehrady, dobrodružství, nesmělých dotyků, ale i normalizační nehybnosti a zatuchlosti.

David Jan Žák je básník, spisovatel, novinář a učitel. Žije s rodinou na Šumavě v malém dřevěném domku. Víkendy, prázdniny a volné chvíle tráví v maringotce hluboko v lesích Novohradských hor. Rád čte komiksy, kreslí indiány a sedí u potoka, kde pozoruje pstruhy. Dosud vydal sedm básnických sbírek, jeho básničky vyšly v několika jazycích a pařížské nakladatelství Gallimard je zařadilo do Antologie české poezie 20. století. Napsal tři knihy pro dospělé čtenáře, z nichž se román Návrat Krále Šumavy stal ihned po vydání bestsellerem. V současné době podle této předlohy natáčí televizní minisérii režisér David Ondříček. Žák napsal pro nakladatelství Albatros v duchu foglarovek dobrodružnou trilogii Tromby – Zmizení Edwina Lindy, Žeberův odkaz, Kdo krade sny? Knihy získaly hned několik ocenění – Výroční cena nakladatelství Albatros, Kniha roku a první místo v kategorii beletrie na mezinárodním literárním festivalu Šumava litera, nominace na Zlatou stuhu jako nejlepší kniha pro mládež. Píše scénáře pro příběhy, které vycházejí v sešitech Rychlých šípů. K vydání připravuje příběh o Janu Tleskačovi.

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic