DŮM BRATŘÍ ČAPKŮ V BUDISLAVI

Dům bratří Čapků v Budislavi má pozoruhodnou historii. Byl postaven v roce 1938 z podnětu Karla Čapka a podle projektu architekta Stanislava Tobka, žáka J. Gočára. Karel Čapek, zakladatel Českého PEN klubu a bytostný demokrat, byl hlavním aktérem manifestačně protifašistického 16. Světového kongresu PEN klubů, který se konal v Praze v roce 1938. Výtěžek kongresu s finančním přispěním Karla Čapka dal vzniknout domu, který byl určen pro práci, setkávání i odpočinek českých spisovatelů. Sám Čapek se stavby nedožil, ale z úcty k němu je dům dodnes spojován s jeho jménem.

Protože po nástupu fašismu byl dům v ohrožení, tehdejší představitelé Litomyšle ho po tiché dohodě se spisovateli převzali do vlastnictví města a v roce 1945 opět vrátili. Byla to nezištná služba, která dodnes váže českou literaturu a historické město Litomyšl přátelstvím.

V roce 1956 převzal objekt Český literární fond. Do majetku PEN klubu se vrátil až v roce 1994. V roce 2000 mu byl zaslouženě udělen status kulturní památky.

Tato architektonicky zajisté cenná dvoupatrová dřevěná budova s balkony a kamennými terasami (budova o čtrnácti převážně jednolůžkových pokojích s dvěma koupelnami a sprchovými kouty v  patře, s čtyřmi klosety v mezipatrech, s velkou kuchyní, společenskou místností a správcovským bytem) stojí u dobré silnice na pokraji rozlehlého oplocené pozemku v lesní lokalitě pod Budislavskými skalami na cestě kvádrových pískovců s kaňonovitými údolími a bizarními kamennými útvary. Je to místo turisty hojně navštěvované, legendami opředené. Známé "Toulovcovy maštale" jsou v bezprostřední blízkosti chaty. S očima na mapě je to nahoru do Litomyšle a dolů do Poličky stejně blízko, pouhých čtrnáct kilometrů. Do bývalého okresního města Svitavy je to asi o šest kilometrů dál.

Lokalita má kvality, které mohou hosté žádat: tichou a krásnou přírodu kolem a zároveň snadnou dostupnost měst s bohatou kulturou i službami. Dům může sloužit nejen jako místo odpočinku a setkání s přáteli, ale také pro kratší i  delší tvůrčí pobyty, jednání, konference a pracovní schůzky a také jako základna pro poznávání mimořádně krásné a významné části naší země. Na dosah je především nádherné město Litomyšl, rodiště Bedřicha Smetany, se zámkem a zámeckou zahradou; Polička, rodiště Bohuslava Martinů, s  jejími historickými památkami; Svitavy s renesančním a raně barokním dvojnáměstím - a krásná příroda všude kolem s pískovcovými útvary již zmíněnými a s rozlehlými lesy stvořenými pro dlouhé procházky.


Dům bratří Čapků v Budislavi je:

 • Otevřen pro členy, přátele i veřejnost

 • Výborná příležitost, jak strávit konec týdne nebo dovolenou a prázdniny

 • Ideální pro houbaření a procházky: Houby v okolních lesích na dosah ruky

 • Skvělý pro krásné procházky a projížďky krajem Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů

 • Poloha: Na východním okraji obce Budislav u silnice směr Poříčí, dále Horní a Dolní Újezd, Osík, Litomyšl

 • Kapacita: 18 lůžek (4 dvojlůžkové, 10 jednolůžkových pokojů s balkony), teplá voda v pokojích, 2 koupelny a sprcha v patře, 4 WC v mezipatrech, společenská místnost s krbem a s televizí, velká samoobslužná kuchyně s kompletním vybavením

 • Cena: 250 Kč za osobu a den (+ poplatek pro obec Kč 17 denně)

 • Dostupnost: Přímá linka autobusu Praha - Polička (jednou denně); autobusem Brno - Litomyšl, přestup na autobus do Budislavi; autem přes Litomyšl nebo přes Skuteč a Proseč

 • Vzdálenost: 150 km od Prahy, 90 km od Brna, 14 km od Litomyšle, 14 km od Poličky,
  20 km od Svitav


   

Adresa:
Penzion PEN klub
Budislav 27
PSČ 569 65

e-mail: centrum@pen.cz


V případě zájmu o ubytování volejte na mobil: +420 777 111 475 (Štěpán Heger, správce Domu bratří Čapků)

DSC_8426
DSC_8426
press to zoom
DSC_8389
DSC_8389
press to zoom
DSC_8327
DSC_8327
press to zoom

Aktuality z Domu Bratří Čapků