• Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Milena Fucimanová: NA POČÁTKU BYLA VESMÍRNÁ HUDBA

Ukázka z básnické tvorby Mileny Fucimanové je určená lidem, kteří stále vnímají spřízněnost slovenské a české kultury. Autorku inspirovaly obrazy Květoslavy Fulierové, bratislavské výtvarnice s moravskými kořeny. Do svých veršů nechává vstupovat nejen výtvarné umění, ale též původní hudbu svého syna Ondřeje.

Video natočila Vendula Strnadová, hudbu zkomponoval a na klavír hraje Ondřej Fuciman.

https://youtu.be/-4nh11f0AVo

Básnířka, prozaička a lingvistka Milena Fucimanová se narodila v Praze (1944), dětství, mládí a zralý věk prožila v Brumově - Bylnici na Valašsku. Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Třicet sedm let pracovala jako středoškolská učitelka na gymnáziu, nejprve ve Valašských Kloboukách, od roku 1992 na Biskupském gymnáziu

v Brně, kde také dosud žije. Je členkou Českého centra Mezinárodního PEN klubu v Praze, její verše i próza jsou přeloženy do němčiny, angličtiny, ruštiny a ukrajinštiny.

Do literatury aktivně vstoupila až po roce 1989 odbornou literaturou (jazykové učebnice pro gymnázia i pro veřejnost), následovaly překlady z němčiny (Reiner Kunze) a z polštiny (Ján Twardowski), poté začala vydávat i vlastní poezii a prózu. Založila Divadlo hudby a poezie AGADIR, v němž je dosud činná jako dramaturgyně a scénáristka. Soubor Agadir působí na Moravě už 55 let. Zaměřuje se především na současnou poezii a hudbu a na základní projekt s názvem Agadir: Na strunách naděje. Ve spolupráci s Českým PEN klubem a za finanční podpory Státního fondu kultury ČR zde představuje zahraniční autory, kteří jsou ve své zemi perzekvováni za politické nebo náboženské názory, nemohou svobodně publikovat, jsou vězněni a někdy dokonce odsouzeni k smrti.

Divadlu AGADIR udělila záštitu J.E. marocká velvyslankyně a za své aktivity obdrželo ukrajinskou Cenu N. Gogola.

 

Zdroj: cs.wikipedia.org

Více na MILENA FUCIMANOVÁ (wz.cz)

Skladba Hon na medvěda je inspirována skutečným honem na medvěda, který na Moravě nadělal mnoho škody, zardousil hodně ovcí, ničil pole. Měl by být odchycem a v kleci převezen do zoologické zahrady. Dokonce hrozí, že bude zastřelen. Medvěda není možné polapit, nakonec zmizí neznámo kam. Nabízejí se otázky: kam až může člověk ve svých právech, a kam zvíře se svými potřebami?

Hon na medvěda stopa 1
00:00 / 01:36
Hon na medvěda stopa 2Artist Name
00:00 / 01:05
Hon na medvěda stopa 4Artist Name
00:00 / 01:28
Hon na medvěda stopa 10 Artist Name
00:00 / 01:17
Hon na medvěda stopa 3Artist Name
00:00 / 00:26

Fotografie z archivu Mileny Fucimanové

Fotografie z rodinného archivu Mileny Fucimanové

V roce 1965 založila Milena Fucimanová Divadlo hudby a poezie AGADIR, neprofesionální divadelní soubor, v němž je dosud činná jako dramaturgyně a scénáristka.

Milena Fucimanová pravidelně představuje svou tvorbu na knižním veletrhu Svět knihy. 

Fotografie ze Světa knihy 2016, kde se Milena Fucimanová představila v programu Českého PEN klubu.

​© 2016, PEN klub

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean