top of page

WORLD CONGRESS OF POETS, PRAGUE 15th – 19th SEPTEMBER, 2016

„To slovo letělo jako pták do sítě hvězd...“

„Praha jako kulturní a literární město vejde ve známost skutečně od Malajsie přes Mongolsko až po Argentinu. Tady jsou lidé opravdu ze všech koutů světa, kupodivu nejméně je tu Evropanů. Ale v Evropě zase tolik slávu české literatury a Jaroslava Seiferta šířit nemusíme. Jsou to lidé, kteří to jméno slyšeli poprvé a kteří poprvé vidí Evropu,“ uvedl předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček při zahájení 36. Světového kongresu básníků v Praze.

Na počest jediného českého držitele Nobelovy ceny za literaturu, básníka Jaroslava Seiferta, pořádalo České centrum Mezinárodního PEN klubu 36. Světový básnický kongres v Praze ve dnech 15. - 20. Září 2016. Součástí bohatého programu byla autorská čtení a diskuse s významnými literáty, mezi něž patří irský básník a profesor středověké literatury Bernard O'Donoghue, německo-turecký básník a esejista Zafer Senocak, dánska poetka, dramatička, prozaička a esejistka Pia Tafdrup, norský básník Knut Ødegård nebo slovenský básník, dramatik a bývalý diplomat Milan Richter.

Čeští básníci Jana Štroblová, Josef Hrubý, Václav Daněk a Karla Erbová byli během slavnostního zahájení kongresu přijati za členy Světové akademie umění a kultury, cenu za přínos pro kulturní výměnu mezi Evropou a Asií PEN klub udělil významnému tchajwanskému básníkovi Yu Hsi. „Všichni básníci tvoří duši lidstva a snaží se, aby tato duše nabyla klidu a poznání. A to by měl být cíl básníků v Asii i v Evropě, zkrátka po celém světě,“ prohlásil Yu Hsi.

Světový kongres básníků PEN má více než třicetiletou tradici po celém světě. Koná se v různých zemích často právě jako připomínka autora, jehož dílo přesáhlo hranice dané země. Setkání s básníky se konala především v Městské knihovně, další akce v rámci doprovodného programu se uskutečnily v Knihovně Václava Havla, v Centru Franze Kafky nebo v kavárně v Řetězové ulici, kde se kromě výše jmenovaných autorů představila také Kateřina Rudčenková, Mila Haugová, Ján Zambor, Štefan Kuzma, Juraj Kuniak, Erik Ondrejička, Elena Hidvéghyová-Yung, Miroslav Brück, Dana Podracká nebo Jakub Fišer.

Literáti, které České centrum PEN klubu ve spolupráci se Světovou akademií umění a kultury oslovilo a pozvalo, byli vyzváni k napsání nového textu inspirovaného dílem Jaroslava Seiferta Morový sloup. Autoři z dvaceti zemí světa je představili spolu s ukázkami ze své tvorby při jednotlivých autorských čteních a souborně vyšly v antologii před zahájením kongresu.

V pondělí 19. září, tedy během kongresu, byla na pražském Žižkově odhalena plastika k poctě Jaroslava Seiferta. Je umístěna mezi ulicemi Seifertova, Chelčického a Táboritská u tramvajové zastávky Lipanská. Dílo sochaře Jana Roitha má podobu stuhy z litého betonu, na níž je citát z básně Prosinec 1920: „To slovo letělo jako pták do sítě hvězd.“

Fotodokumentace z kongresu: Dana Mojžíšová, Jiří Hubený a Jan Adamec

 

Odkazy na 36. Světový kongres v Praze 2016:

  • http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1909589-praha-hosti-svetovy-kongres-basniku-na-pocest-jaroslava-seiferta

  • http://www.denik.cz/ostatni_kultura/svetovy-kongres-basniku-pripomene-nobelistu-seiferta-20160913.html

  • http://www.prahamestoliteratury.cz/cz/aktuality/393-36.-svetovy-kongres-basniku/

  • http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/svetovy-kongres-basniku-pripomene-nobelistu-seiferta

  • http://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/volny_cas/cesky_pen_klub_organizuje_36_svetovy.html

  • http://www.denik.cz/ostatni_kultura/svetovy-kongres-basniku-pripomene-nobelistu-seiferta-20160913.html

  • http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Ministr-Herman-odhali-na-Zizkove-pomnik-Jaroslava-Seiferta-454085

 

Partneři a sponzoři 36. Světového kongresu básníků 2016 v Praze byli: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, RSJ a.s., Státní fond kultury ČR, České dráhy a.s., Městská knihovna v Praze, Národní knihovna ČR, Velvyslanectví Státu Izrael, Forum 2000 a Kolowratovy domy

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page