TISKOVÁ ZPRÁVA k 101. výročí uvedení Čapkovy divadelní hry R.U.R a k udílení Ceny Karla Čapka 2022

Praha, 9. ledna 2022


České centrum Mezinárodního PEN klubu připomíná 101. výročí uvedení Čapkovy divadelní hry R.U.R. třídenní akcí v Divadle Archa ve dnech 22. - 24. ledna 2022, kde se uskuteční tři odborné konference a tři divadelní představení R.U.R. v originálním provedení divadelního souboru Buchty a loutky. V pondělí 24. ledna převezme spisovatel Jaroslav Rudiš Cenu Karla Čapka pro rok 2022 pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.


Jaroslav Rudiš, foto Peter von Felbert


Divadelní hra Karla Čapka R.U.R., v níž autor varuje před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo a vyjadřuje své obavy o jeho budoucnost, patří k nejznámějším českým dramatům. V této hře také poprvé zaznělo slovo robot, které na Karlovu výzvu navrhl jeho bratr Josef Čapek. Více o R.U.R na R.U.R. – Wikipedie (wikipedia.org)

Robot - nejslavnější Čech moderní doby, jehož jméno znají všechny jazyky světa, slaví letos 101. narozeniny. Ty loňské, jubilejní si kvůli PEN klub kvůli pandemii nemohl spolu s Čapkovými příznivci připomenout. Proto je také robot ústředním tématem tří odborných konferencí od 22. do 24. ledna 2022 v Divadle Archa (podrobný program a registrace na www.divadloarcha.cz ), kde se také uskuteční tři divadelní představení na motivy R.U.R. v podání souboru Buchty a loutky www.divadloarcha.cz/cz/pokladna-a-vstupenky Ve foyer divadla proběhne výstava k 95. výročí založení Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Program se uskuteční za dodržení aktuálně platných opatření proti šíření C-19.


Mediální parneři akce 100+1 R.U.R.: Česká televize, Český rozhlas, Přítomnost

Sponzoři: Divadlo Archa, České centrum Mezinárodního PEN klubu, ABRA Software, NMS Market Research, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR - IOCBTech, Nadace The Sekyra Foundation, ABB, Algotech, Grena, Generi Biotech, J&T Real Estatel, Štros&Kusák, Thein Security, Hospodářský dvůr Bohuslavice

Partneři: ČVUT, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Památník Karla Čapka Strž, Společnost bratří Čapků


Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2022 je spisovatel Jaroslav Rudiš


Odborná porota ve složení Vladimír Karfík (předseda), Pavel Janáček, Petr Kotyk, Markéta Mališová a Jan Šulc rozhodla v listopadu 2021 jednomyslně, aby Cenu Karla Čapka pro rok 2022 obdržel spisovatel Jaroslav Rudiš “za hluboce založené literární dílo s přesahem do soudobé hudby, filmu a divadla, jež má svůj severočeský domicil a jehož živým symbolem je železnice překračující hranice jazyků a krajů a utvářející lidské společenství a dějiny.” O autorovi a jeho tvorbě Jaroslav Rudiš – Wikipedie (wikipedia.org) nebo Labyrint Laudatio přednese Ondřej Vaculík.


Slavnostní předání ceny se uskuteční v pondělí 24. ledna v 17 hodin v Divadle Archa pod záštitou ministra kultury Martina Baxy. Laureát obdrží šek na 100 tisíc Kč a diplom s odůvodněním rozhodnutí poroty. Cenu Karla Čapka uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994, kdy ji poprvé obdrželi Günter Grass a Philip Roth u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Cena se uděluje každý sudý rok za významný literární počin s přihlédnutím k tomu, zda v souladu s usilováním Karla Čapka laureát i jeho dílo nějak výrazně a srozumitelně přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny. Mezi laureáty Ceny Karla Čapka patří např. Josef Topol, Václav Havel, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Ivan Klíma nebo Petr Šabach.


Více o všech ročnících Ceny Karla Čapka na https://www.penklub.net/copy-of-charta-pen-klubu

Hlavním sponzorem Ceny Karla Čapka pro rok 2022 je společnost ICZ, a.s., generálním partnerem Českého PEN klubu Nadace The Sekyra FoundationKontakty:

Jiří Dědeček, předseda PEN klubu, 603 440 959 jiri@dedecek.cz

Dana Mojžíšová, tajemnice, 605 253 234 dana.mojzisova@seznam.cz

Vladimír Karfík, předseda poroty CKČ pro rok 2022, 739 359 530 vladimir.karfik@seznam.cz

www.penklub.net


Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Městská část Praha 1.Jaroslav Rudiš: WINTERBERGOVA POSLEDNÍ CESTA


Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl.

Cesta vlakem zmizelou zemí po stopách osudové lásky.


Jan Kraus je pečovatel a v Berlíně se stará o umírající. Pochází

z Vimperku, od roku 1986 žije v Německu. S umírajícími tráví poslední chvíle jejich života. Někdy to jsou jen dny, jindy týdny, málokdy měsíce. Jedním z těch, které převáží na druhý břeh, je Wenzel Winterberg, rodák z Liberce, který je stejně starý jako tamní krematorium i Československá republika. Téměř stoletý muž trpí záchvaty historie, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví o historii hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého baedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…


Za román Winterbergova poslední cesta byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a v roce 2020 za knihu získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau.


Z německého originálu Winterbergs letzte Reise přeložila Michaela Škultéty.


Vydává nakladatelství Labyrint.

440 stran, váz., formát 140×215 mm, 445,- Kč

ISBN 978-80-88378-10-5

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic